Всички знаем основните постулати на здравословния живот: правилното хранене, физическите упражнения и добрият сън. Въпреки че изглеждат лесни за спазване обаче, простите правила за добрата кондиция и дълъг живот могат да се окажат изненадващо сложни.
Експертите от сайта Mnn.com разкриват, че някои здравословните навици, които решаваме да следваме, имат съвсем обратен на очаквания ефект. Ето 9 от тях:
1. Редовното използване на дезинфектант за ръце
Ако дезинфекцирате ръцете си след всеки контакт с външната среда, подобно на симпатичния детектив Монк от едноименния сериал, по-добре спрете да го правите. Скорошно изследване на университета „Сан Диего” в Калифорния, САЩ, е показало, че по-голямата част от създадените за тази цел препарати съдържат опасното съединение трихлозан. То може да направи организма ни резистентен към някои антибиотици. Съдържа се още и в част от антибактериалните сапуни на пазара.
За да се предпазите от подобен риск, най-добре използвайте обикновен сапун и вода. А за случаите, в които нямате достъп до такива, си закупете дезинфектант с поне 60% съдържание на алкохол – той ще убие 90% от бактериите, с които сте имали контакт.
2. Експериментирането с козметика за грижа за кожата
Повечето жени често се отегчават от рутинната си грижа за кожата, особено когато тя няма моментален ефект. Под влиянието на големите обещания в телевизионните реклами на различни нови продукти, те често експериментират с нови и нови. Дерматологът от Ню Йорк д-р Джоди Ливайн обаче съветва, щом откриете подходящата за вашата кожа козметика, да се придържате към нея.
Причината е, че честата смяна на продукти може да направи кожата ви твърде чувствителна и да причини розацея – хронично дерматологично заболяване, характерно със зачервяване на кожата, разширени кръвоносни съдове, подуване и/или появяване на пъпки. Каква ирония – използваме козметика, точно за да избегнем всички тези неща.
Затова съветът на специалистите е да си изберете един (или една гама) продукти и да не очаквате чудеса – поне не през първите от шест до осем седмици.
3. Носенето предимно на чехли през лятото
Идва един момент в годината, когато дамите захвърлят високите токчета и сандалите с каиши и ги заменят с чехли, които смятат за много по-удобни. Е да, ама не. Удобството е много подвеждащо понятие, особено в случая, тъй като нестабилната подметка, прикрепена към крака ни само с ремък, може да причини коварни травми. Липсата на опора може да доведе до болки в глезените ви, които са натоварени с цялата тежест на вашето тяло, обяснява квалифициран ортопед от Бостън.
Да не говорим за всички рискове, на които излагате напълно непокритата си кожа на краката. По същата причина е добре да избягвате да ходите боси – дори на кратки разстояния като от шезлонга до басейна или в съблекалнята на фитнес салона.
4. Миенето на зъби след всяко хранене
Според нюйоркските стоматолози този на пръв поглед свръхполезен навик в действителност може да увреди зъбите ви, вместо да ги предпази. Това е така, защото след хранене поетата храна може да остави върху емайла им киселина, която да го отслаби. Механичното обработване с четка е последното, което му е необходимо, докато е в отслабено ниво.
За да се предпазим от влиянието на храната, по-добре след всяко хранене да изплакваме устата си с вода. А миенето на зъби да остане за сутрините и вечерите, както учим децата да правят.
5. Правенето само на кардио упражнения при тренировка
Кардио тренировките по принцип са полезни – независимо дали ги правите във фитнеса (с велоергометър, бягаща пътечка) или навън (тичайки или практикувайки различни спортове). Ако фитнес програмата ви обаче се състои само от такива упражнения, тялото ви ще свикне с този тип натоварване и постепенно ще започне да изгаря все по-малко мазнини, в случай, че това е вашата цел.
Освен това, продължителното стоене на фитнес уредите за кардио може да стегне мускулите ви, което да доведе до неприятни контузии.
За да избегнете всичко това, експертът Дженифер Флайшър, фитнес инструктор от Сан Франциско, съветва да комбинирате различни типове упражнения. Тя препоръчва например да включите в програмата си такива за издръжливост, за да натрупате мускулна маса, която ще помогне на тялото ви да горите мазнини през останалата част от деня – дори, когато е в покой. А когато стигнете и до кардио упражненията, редувайте темпото, започвайки от по-голяма интензивност към по-умерена.
6. "Пестене" на калории за края на деня
Отново типично "женски навик". Представителките на нежния пол, които смятат, че следват правилна линия на хранене, броейки калории, често пропускат обяда си, за да си оставят достатъчно "позволени" калории за края на деня и да могат да си позволят да разпуснат с няколко чаши вино. Напълно грешно.
Като изключим опасността от предизвикване на гастрит или язва в стомаха си, тази тактика води до точно обратния ефект. Пропускайки по-ранните хранения, вие ще бъдете още по-склонни към преяждане вечерта.
Експертите съветват да изберете по-интелигентен подход към цялата ситуация. На закуска и обяд си набавете богати на протеини и на хранителни вещества храни. Така ще е по-малка вероятността на вечеря, под влиянието на коктейлите, да се изкушите от по-мазни и богати на калории ястия.
7. Пиене само на бутилирана вода
Вероятно консумирайки само вода от бутилки и избягвайки тази от чешмата, си мислите, че предпазвате организма си от най-различни вредни вещества. Предпочитаната от нас преработена вода обаче е бедна на флуориди, което води до образуването на кариеси по зъбите
Затова по-добре използвайте разнообразните филтри за вода, които се предлагат на пазара.
8. Почистване на дома с антибактериални препарати
Учените са доказали, че въпросните антибактериални препарати могат да съдържат вредни химикали. Така наречените четвъртични амониеви съединения например могат да доведат до астма. Най-опасно обаче е съединението 2-бутоксиетанол, което може да доведе до развиването на ракови образувания.
И тъй като това не са точно веществата, които производителите предпочитат да изписват на етикетите на продуктите си, вие трудно може да сте сигурни, че избраният от вас препарат е безопасен. Затова най-добре се доверете на конвенционалните продукти за почистване или на „бабините рецепти”, включващи най-често вода, сода бикарбонат и оцет.
9. Честото приемане на хранителни добавки
Когато става дума за "витамини и минерали", повече е по-добре. Поне така смятаме обикновено. Това обаче невинаги е вярно, разкрива Кристин Розенблум, почетен професор в Щатския университет на Джорджия. "Хората често приемат хранителни добавки, без реално да осъзнават какво точно консумират или дали наистина се нуждаят от тях", обяснява тя.
Проблемът е, че в наши дни пазарът е залят с некачествени храни и много често организмът ни страда от липса на ключови вещества. Безразборното приемане на добавки обаче не е решение. В най-добрият случай, казва проф. Розенблум, ако тялото ви вече има достатъчно от веществата, които допълнително си набавяте, няма да ви помогнат.
Възможен е обаче и по-лош сценарий. При бременните жени прекомерната доза от витамин А може да е токсична за плода; завишените количества от витамин С водят до гастоентерологичен дистрес и вредят на болните от диабет; ако прекалим с витамин В6, можем да получим нервно увреждане.
Затова, въпреки рисковете, по-добрият вариант за вас е да приемате всички полезни вещества от храните, които консумирате. Сайтът MyPyramidTracker.gov може да ви помогне да разберете кои важни групи вещества липсват от ежедневната ви диета и да я коригирате, за да си ги набавите.