Над 15 000 000 инсулта биват регистрирани на година в световен мащаб, в Азия над 400 хиляди души страдат от остри мозъчно-съдови инциденти. За да не бъдете част от подобна статистика, е нужно да промените до голяма степен начина си на живот.
Специалисти от Тексаския университет (САЩ) установиха в хода на проучване, че промените в начина на живот могат частично да компенсират генетичния риск от инсулт. Това изисква усвояването на седем полезни за здравето навика:
• здравословно хранене;
• физическа дейност;
• да се откажем от пушенето;
• да се отървем от наднорменото тегло;
• уравновесяване на кръвното налягане;
• контролиране на захарта в кръвта;
• контролиране на холестерола.
Невролог посочи сигурен симптом на инсулт
За да потвърдят тази хипотеза, учените са набрали повече от 11 500 американци между 45 и 64 годишна възраст. Въз основа на анализите за всеки доброволец е изчислен генетично определен риск от инсулт. След това участниците в проучването били помолени да следват изброените седем добри навика.
28-годишно проследяване показва, че доброволците с най-висок генетичен риск със слаби сърца са имали риск от инсулт от около 25%. За участниците, които са спазвали и седемте здравословни навика, процентът е спаднал с една трета. Тези, които не се съобразили с предложените полезни навици, били с 57% по-застрашени от инсулт.
Не отдавна учените потвърдиха, че старанието да се поддържа висока физическа и умствена активност предпазва от нарушения на мозъчната дейност. Като профилактика на заболявания, свързани с нарушаване на умствената дейност, се препоръчва да се справите с липсата на физическа активност. Това е един от основните рискови фактори както за съдово, така и за когнитивно увреждане.
Защо в България толкова много хора умират от инсулт?
Препоръчва се всякаква физическа дейност, като ходене и плуване. Заедно с това е необходимо да се поддържа умствената дейност: решаване на проблеми, решаване на кръстословици, научаване на нова информация. Пътуването служи и за предотвратяване на когнитивни увреждания, защото "човек попада в нови условия и е принуден да решава нови задачи, което стимулира мозъчната дейност", твърдят експертите.
Интензивната работа на мозъка позволява на човек да бъде не само успешен и ефективен, но и да поддържа бистър ум в напреднала възраст. Хората, които имат много интереси, остават активни по-дълго и не са толкова склонни към депресия, те са и по-малко склонни да страдат от деменция в по-късен период от живота си.
Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.