7 лесни начина да балансирате хормоните си, за да се чувствате и изглеждате невероятно

30 април 2025, 10:16 часа

Хормоните контролират почти всеки аспект от това как се чувствате или са пряко повлияни от живота и начина, по който се храните. Толкова е просто, независимо колко сложни могат да бъдат хормоните. Ето няколко съвета, които ще оптимизират хормоните в тялото ви:

Още: Хромът – ключов минерал за кръвната захар, мускулите и здравето на сърцето

1. Не пропускайте храненията

Най-добре е да ядете, когато сте гладни, но каквото и да правите, не пропускайте хранения. Когато го правите, настройвате инсулина си за вълнуващо пътуване. Това кара кръвната ви захар да спадне, след това да се покачи, а после отново да спадне бързо.

Освен това ви прави мрачни, нервни, тревожни и дори уморени. Може също да ви предразположи към метаболитен синдром, диабет и евентуално наддаване на тегло или преяждане. Изберете умна, семпла и здравословна закуска и яжте поне на всеки 4-5 часа през целия ден.

Още: Сбогом, суха кожа: 5 храни, които я хидратират отвътре навън

2. Спете достатъчно

През нощта цикълът на сън нулира хормоните ви и контролира начина, по който работят два хормона: лептин и грелин. Тези два хормона контролират колко гладни сте на следващия ден и колко бързо се чувствате сити, след като се нахраните. Най-добре е да спите поне седем часа, за да се чувствате освежени и да имате нормален апетит на следващия ден.

3. Следете приема на захар

Рафинираната захар е очевидно „не“, когато става въпрос за поддържане на инсулина, но също така ще трябва да внимавате колко естествена захар приемате, в зависимост от това колко сте активни. Наблегнете на зеленчуци, зеленолистни, боб, бобови растения, пълнозърнести храни, ядки и семена за оптимална кръвна захар, пред плътните източници на захарни храни.

Още: Жълтият кантарион: Лек за много болести, но не за всеки

Също така, внимавайте за количеството естествени подсладители, които използвате, тъй като всички източници на захар влияят на инсулина ви и в резултат на това влияят на кръвната ви захар. Изберете естествено сладки храни, на които да се наслаждавате, като пресни плодове, сладки зеленчуци и прости пълнозърнести храни, които имат естествено сладък вкус.

4. Яжте балансирано, между готвени и сурови храни

Повечето от нас се нуждаят както от готвени, така и от сурови храни, за да поддържат баланс. Суровите храни енергизират тялото, а готвените храни са склонни да го успокояват.

Още: Ето защо си струва да ядете сурово какао всеки ден – 5 доказани ползи

Това важи особено за кореноплодите и зърнените храни, които имат невероятно балансиращ ефект върху тялото в готвена форма. Това помага за понижаване на кортизола (хормона на стреса), подобрява нивата на серотонин, което повдига настроението ви, и ще подхрани цялата ви ендокринна система.

5. Пропуснете млечните продукти и рафинираните зърнени храни

Добре е също да пропуснете храни, които директно повишават кръвната захар и са свързани с диабет и проблеми с кръвната захар. Освен рафинираната захар (и дори излишните добавени естествени захари), млечните продукти и рафинираните зърнени храни са две храни, от които трябва да се откажете.

Млечните продукти допринасят за сериозни хормонални проблеми и в резултат на това могат да доведат до акне и диабет. Растежните хормони (дори в млечните продукти без добавени хормони) допринасят за проблема, заедно с лактозата и/или мазнините, които съдържат.

Още: 1 от 5 жени е застрашена от това – без дори да подозира

Ще трябва да пропуснете и рафинираните зърнени храни, тъй като те не се усвояват много дълго и бързо повишават кръвната захар, тъй като са празен източник на пълноценни въглехидрати. Те могат също да повлияят на нивата на естроген и тестостерон, което също ще повлияе на настроението, теглото и енергията ви.

6. Включвайте всичките си макронутриенти във всяко хранене

Протеините, въглехидратите и здравословните мазнини не бива да се избягват от никого. Всяко от тях играе роля в това как функционират хормоните ви и дори как се образуват и произвеждат в тялото.

Най-добре е да включите растителни протеини като коноп, чиа, лен, бадеми, боб, бобови растения и някои пълнозърнести храни като киноа и овес, а след това да наблегнете на колкото се може повече пресни зеленчуци и листни зеленчуци. Само не забравяйте за здравословните въглехидрати като сладки картофи, тиква и плодове, да не говорим за здравословните мазнини от авокадо, ядки, семена, маслини и кокос.

Още: Едно ухапване с последствия за цял живот: Вижте как да се предпазите от кърлежите

Не забравяйте, че не ви трябват много макронутриенти, за да балансирате хормоните си. Включвайте някои от тях във всяко хранене и използвайте пълнозърнести хранителни източници, когато е възможно.

7. Поддържайте го просто

Поддържайте храната си семпла, независимо колко креативни сте в приготвянето ѝ. Например, просто избирайте пълноценни храни пред преработени. Тялото знае разликата и серотонинът, допаминът, инсулинът, кортизолът и всички останали хормони могат да бъдат контролирани директно чрез хранене с пълноценни растителни храни.

Тези храни съдържат фитохимикали като витамини и минерали, да не говорим за антиоксиданти, фибри и естествени протеини и въглехидрати, които тялото ви желае да приема. Тези храни са полезни и за храносмилането и други области на вашето здраве освен хормоните.

Още: Какво се случва с тялото, когато правите едно просто нещо всеки ден

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Цвета Господинова
Цвета Господинова Отговорен редактор
Новините днес