Болката в гърдите, кашлица, задух и хъркане - това са основните симтоми, които издават проблеми с белите дробове. Но краката също може да сигнализират за проблем с този орган. Три необичайни симптома, свързани с тях издават белодоробни заболявания - болка или спазми, подуване и промяна в цвета на кожата на краката.
Как краката издават проблеми с белите дробове?
Дишането е процес, на който малко хора обръщат внимание, особено ако няма проблеми с белите дробове. В същото време много хора смятат, че респираторните заболявания непременно трябва да се проявят като проблеми с дишането.
Лекар: Това е най-добрият летен плод за белите дробове
Белодробната хипертония е сериозно състояние, което възниква, когато артериите, които изпомпват кръв от сърцето към белите дробове, се стесняват, причинявайки хипертония. При белодробна хипертония износената и разширена дясна камера на сърцето постепенно отслабва и губи способността си да изпомпва достатъчно кръв към белите дробове. Експерти от клиниката в Кливланд обяснява, че това в крайна сметка може да доведе до сърдечна недостатъчност.
Симптомите на белодробна хипертония включват:
- неравномерен пулс;
- отслабена сърдечна дейност;
- задух при усилие;
- световъртеж;
- затруднено дишане в покой;
Това белодробно заболяване може също да причини болка, спазми и подуване на краката. Някои хора с белодробна хипертония забелязват болка или подуване на глезените и краката.
Ако краката ви изглеждат синкави, това може да е признак на цианоза, състояние на сърцето и белите дробове, което се появява, когато нивата на насищане с кислород в кръвта паднат под 85 процента. Въпреки че има редица състояния, които могат да причинят цианоза, повечето са свързани с белите дробове. Те включват хронична обструктивна белодробна болест (ХОББ), белодробна хипертония, астма и пневмония, според изданието The Health Site.
Белодробният оток е потенциално животозастрашаващо състояние, характеризиращо се с наличието на излишна течност във въздушните торбички на белите дробове. Тъй като течността се натрупва там, където трябва да има въздух, пациентите с белодробен оток дишат все по-трудно.
Острият белодробен оток възниква внезапно, което често води до задух, безпокойство, хрипове, упорита кашлица (понякога произвеждаща розови, пенести храчки), ускорен сърдечен ритъм или замаяност. Когато е хроничен, белодробният оток може да доведе до наддаване на тегло, умора и подуване на краката и стъпалата.
Лекар: Тези храни чистят белите дробове от мръсния въздух
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!