Сливовите дървета се засаждат в края на зимата или началото на пролетта, докато дърветата са в латентно състояние. Първата стъпка от вашето засяване е да изберете подходящо място, за да имате богата реколта.
Още: Това е най-добрият сорт домати - устойчив е на болести и вредители
Още: Картофите няма да покълнат цяла зима, ако сложите този плод до тях
Засадете сливови дървета в глинеста, добре дренирана почва. Сливите няма да растат добре и да дават добър плод, когато са засадени на места, където корените им ще бъдат постоянно влажни.
Сливовите дървета се нуждаят от пълно слънце - най-малко 6 до 8 часа пряка слънчева светлина. Трябва да избягвате райони със слана, защото сливите са изключително уязвими на пролетните слани и това може да повреди цъфтежа и да доведе до по-ниско плододаване.
Кога и как да засадите прасковени дървета?
Още: 5 безплатни тора, които всеки градинар може да приготви през зимата
Още: Цветята, които цъфтят в градината дори през зимата
Ако е възможно, намерете защитено място, като например място с южно или западно изложение, защитено от вятъра. Това ще помогне на сливовото дърво да пусне плодове.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 5 цветя, които трябва да засадите като разсад през декември
Още: Какво да засадите до розите, за да ги предпазите от вредители?
Как да засадите сливово дърво?
Дърветата трябва да се разположат на 6-7 м разстояние едно от друго, а дървета джуджета на разстояние от 3-4 м.
Поставете дърветата с голи корени върху малка могила от пръст в центъра на дупката за засаждане и разпръснете корените надолу и настрани, без да ги огъвате излишно.
Още: Запомнете ги: Тези растения са като магнит за листните въшки
Още: Разсадът, който може да засадите през януари
При дърветата, отгледани в саксии – трябва да извадите дървото от саксията и да се отървете от всички плътно обикалящи корени, като поставите кореновата топка настрани и използвате ножици, за да отрежете тези корени.
Засаждане на грозде: Стъпка по стъпка
Трябва да разплетете корените, без да ги повредите, но ако кореновата топка е особено привързана към саксията, можете да я разхлабите, като изстържете нагоре и надолу по страните с нож или вилица.
Когато засаждате присадени дървета, важно е да държите присадката на 3-5 см над линията на почвата. Това е особено вярно за сортовете джуджета, тъй като корените могат да започнат да растат над присадката.
Изкопайте дупка, която е няколко см по-дълбока и по-широка от разпространението на корените.
Дърветата с гол корен ги поставете върху малка могила от пръст в средата на дупката и разпръснете корените далеч от ствола, без да ги огъвате прекалено. А при дърветата от саксия просто поставете кореновата топка в средата на дупката.
Запълнете дупката и не забравяйте да поливате обилно по време на засаждането. Поддържайте дървото добре напоено през първите няколко седмици след засаждането.