Април в зеленчуковата градина: Най-добрите съвети за успешна реколта

02 април 2025, 13:58 часа

Месец април е време за сеитба и пресаждане, поставяйки основата за успешен сезон в зеленчуковата градина. В тази статия за градинарство ви разкриваме какво трябва да направите, за да си гарантирате плодородна година.

Засаждане на картофи

В меките райони можете да засадите картофи от началото на април . В райони с късна слана трябва да изчакате до средата на април. Въпреки това, леката нощна слана не причинява много щети на младите растения, тъй като след това клубените лесно поникват отново.

Още: Засаждане на марули - ръководство на опитните градинари

Набодете доматите

Ако сте засели вашите домати в тави за семена, трябва да пикирате младите домати веднага щом развият първите си истински листа. Внимателно повдигнете корените от почвата с помощта на специален нож или дръжката на супена лъжица и ги поставете поотделно в малки саксии със зеленчукова почва.

Отглеждайте своевременно краставици и пъпеши

Краставиците и пъпешите са чувствителни към всякакви смущения в областта на корените. По време на предварителното култивиране не извършвайте обичайното разсаждане (пикиране) на разсада. Поставете две до три семена във всяка саксия (дълбочина около два сантиметра). След покълването трябва да оставите само най-силните екземпляри.

Още: Това е най-доброто време за засаждане на слънчогледи

Нежна реколта от ревен

Първите крехки стръкове ревен, които са готови за реколта от края на април, имат най-добър аромат. Но се съпротивлявайте на прекомерната експлоатация, за да не отслабите ненужно ревена. Можете да събирате по-млади растения на всеки две до три седмици, а силни екземпляри на по-кратки интервали.

Засаждане на зеле

Засетите зелеви растения в оранжерия или студена рамка обикновено са достатъчно силни, за да бъдат трансплантирани на открито до началото на април. В зависимост от размера и времето за отглеждане растенията се нуждаят от разстояние на засаждане от 40 сантиметра (напр. броколи) до 60 сантиметра (напр. късни сортове бяло зеле) както в реда, така и до съседните редове.

Още: Засадете това до ягодите и ще избият плодове в цялата ви градина

Предварително отглеждане на боб

Храстовият фасул и бобът са чувствителни към студ, така че се препоръчва предварително култивиране в саксии, особено в сурови места. От началото на май засадете младите растения под руно и в саксийна почва в зеленчуковия масив – в идеалния случай в смесена култура със сладка царевица.

Засаждане на лук

Накиснете лука за една нощ във вода със стайна температура преди засаждане. Така по-рано образуват корени и по-бързо се вкореняват в лехата. Лукът обикновено се засажда на редове. Разстоянието между редовете трябва да бъде 15-20 сантиметра. След като всички лукове са засадени, използвайте задната страна на греблата, за да покриете редовете с пръст и след това я натиснете здраво.

Още: Как лесно да засадите и отгледате репички в градината си

Засейте маруля

Салатните растения имат сравнително кратко време за отглеждане. След като сте засадили първите разсади, които сте отгледали сами, трябва веднага да засеете следващите семена от маруля – по този начин можете да берете пресни марули през целия градински сезон .

Засейте репички

Можете да отглеждате репички от пролетта до есента, но успехът зависи от избора на правилния сорт. Пролетните и летните репички като червените, белите и розовите сортове от популярния сорт „Ostergruß“ могат да се засяват от април нататък.

Още: Дори опитните градинари правят тази грешка: Как правилно да торите с утайка от кафе

Посейте корен от магданоз

Коренът от магданоз е по-малко известен от листния магданоз. Белите корени често се бъркат с пащърнак, но са по-малки. Придават на супите и зеленчуковите ястия мек аромат на магданоз. Сортът „Berliner“ развива гладки, лесни за обелване корени с тънка кожа. Засейте кореновия магданоз в средата до края на април, когато почвата е просъхнала добре, на слънчева леха с богата на хумус почва.

Торене на овощни дървета

Овощните дървета и ягодоплодните храсти се нуждаят от доставката на хранителни вещества през пролетта. Ето защо един от съветите за градинарство е: Разпръснете около три литра компост на квадратен метър върху всяка дървесна плоча най-късно до началото на април.

Още: Как хитрите градинари засаждат рози с гол корен

Подрязване на прасковено дърво

За да се гарантира, че прасковеното дърво остава плодотворно и дава много праскови година след година, последователната годишна резитба е изключително важна. Ето защо, веднага след прибиране на реколтата или през пролетта малко преди цъфтежа, отстранете най-малко три четвърти от издънките, които са дали плод през предходната година. Останалите трябва да съкратите на три пъпки, за да могат да образуват нови плодни издънки за следващата година. Уверете се, че короната е разредена възможно най-равномерно чрез резитба.

Време за засаждане на дюли

Дървесината на младите дюлеви дървета е по-чувствителна към замръзване от тази на ябълките или крушите. Затова дюлите се засаждат най-добре през пролетта. Тъй като поразително големите, бяло-розови цветове се отварят едва в края на април, те обикновено са пощадени от пролетни студове.

Още: Грешките, които съсипват розите в градината ви и как да ги поправите

Засаждане на касис

Засадете касиса достатъчно дълбоко, така че кореновата топка да е покрита с пет сантиметра пръст. Това стимулира образуването на нови бастуни от кореновата област. При засаждането се оставят само трите най-силни издънки и се закрепват ветрилообразно към опъващите телове.

Ранна реколта от ягоди с руно

Като покриете ягодите си с един или два слоя градинско руно, можете да приберете реколтата си от ягоди с около седмица. Ако застилате и перфорирано фолио, можете дори да наберете плодове няколко седмици по-рано. Веднага след като растенията започнат да цъфтят, не забравяйте да премахнете руното и филма, за да осигурите опрашване.

Още: Как да направите разтвор с английска сол, за да прелива градината ви от рози

Подрязвайте малини и къпини

За летните малини сега трябва да скъсите всички бастуни до 1,60 до 1,80 метра. При къпините всички мъртви бастуни от предходната година се отстраняват на нивото на земята малко преди да се появят нови издънки. След резитбата е най-добре лехите с малини и къпини да се мулчират с компост от кори.

Поставете мрежи за защита на зеленчуците

С мрежа за защита на зеленчуци с плътни отвори можете ефективно да защитите вашите зеленчукови култури от ларвите на зеленчукови мухи (зелеви мухи, морковени мухи, лукови мухи). Покрийте растенията с мрежи веднага след сеитбата или засаждането, за да предотвратите снасянето на мухите.

Още: Честа грешка: Кога и каква тор да използвате през пролетта

Насърчаване на полезните организми

Едни от най-полезните помощници в овощната градина са дивите пчели, калинките и паразитните оси. Те намират подслон в снопове кухи бъзови клони, здрави стъбла на тръстика или специални кутии за гнездене на насекоми. Ларвите на дантела се хранят изключително с листни въшки, докато какавидират. Всяка ларва поглъща няколкостотин листни въшки през този период, което им е спечелило прозвището „лъв на листни въшки“.

Още: Дървени стърготини в градината: Полезни помощници или скрита заплаха

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Цвета Господинова
Цвета Господинова Отговорен редактор
Новините днес