Как трябва да се отглежда зелен фасул на открито

24 април 2025, 16:35 часа

Зеленият фасул е един от най-благодарните зеленчуци в градината: покълва бързо, дава щедра реколта и обогатява почвата с азот. За да отключите целия му потенциал, трябва да обърнете внимание на някои ключови аспекти в отглеждането му – от избора на сорт до моментите на беритба. Ето как да планирате всяка стъпка за здрави растения и дълги шушулки.

Кога се сее зелен боб втора реколта?

Подходяща почва и място

Бобовите растения обичат аерирана, умерено плодородна почва с pH 6,0–7,0. Тежките глинести участъци задържат вода и водят до кореново гниене, затова ги разхлабете с компост и шепа перлит. Слънчевото изложение е критично: фасулът се нуждае от минимум шест часа директна светлина, за да натрупа захари и да оформи нежни шушулки. Преди сеитба фрезирайте плитко и внесете само органична материя; силните азотни торове насочват енергията към листата за сметка на плодовете.

Засаждане на зелен боб - 10 съвета за всеки градинар

Сортове и сеитба

Зеленият фасул се дели на храстов и висок/вейков. Храстовият дава наведнъж и е идеален за малки дворове, докато високият бере продължително, но изисква опора. Температурата на почвата трябва да е поне 15 °C – студът забавя покълването и привлича гъбни патогени. За храстови сортове поставете семената на 3 см дълбочина, през 8–10 см, в редове на 45 см. Вейковите се сеят през 10 см, а двойните редове на 80 см улесняват изграждането на арка. За по-ранен добив можете да стартирате семената в биоразградими саксии и да разсадите без стрес.

градина, градинарство

За дълго плододаване сейте на етапи през две седмици от средата на април до началото на юли; така ще имате непрекъсната реколта. Обеззаразяването на семената с клубенови бактерии (ризобиум) ускорява усвояването на атмосферния азот и съкращава периода до първия цъфтеж.

Кои са най-лесните за отглеждане растения?

Поливане и подхранване

Фасулът не понася нито засушаване, нито подгизване. През покълването и цъфтежа поливайте редовно, поддържайки почвата влажна като изцедена гъба. Капковото напояване или лента с микроотвори намалява риска от брашнеста мана, тъй като листата остават сухи. Като бобово растение фасулът фиксира азот, затова се нуждае главно от фосфор и калий. Една шепа дървесна пепел междуредово при образуване на първите шушулки подсилва цвета и удължава периода на плододаване.

поливане

Мулчът от слама или накълцана трева задържа почвената влага и охлажда корените в лятната жега, като същевременно потиска плевелите. Ако дъждовете са обилни, лекото повдигане на лехата с 5–7 см гарантира бързо отцеждане.

Добрите градинари съветват: Засаждане на фасул за добра реколта

Опори и ръчна работа

Вейковият фасул се изкачва естествено, но стабилната опора е задължителна. Класическият метод е две редици колове, наклонени и вързани в Х-образна рамка на 2 м височина. За компактни градини вършат работа „вигвами“ от бамбукови пръти, събрани в центъра. Насочвайте най-дългите мустачки по конструкцията още щом достигнат 20 см, за да предотвратите усукване и пречупване. При храстовите сортове единствената грижа е лекото загърляне след първата истинска листна двойка – това стабилизира растенията и ограничава плевелите.

зелен фасул

Болести и вредители

Кореново гниене, антракноза и брашнеста мана дебнат при влажно време. Сеитбообращение от минимум три години и семена, третирани с биофунгицид, драстично намаляват риска. При първи петна по шушулките пръскайте с отвара от хвощ или меден сулфат по технология за биологично земеделие. Сред вредителите най-проблемни са листните въшки и фасуловият зърнояд. Хищните калинки и жълтите лепливи уловки държат въшките под контрол, а прибиране на реколтата навреме не оставя шанс на зърнояда да завърши цикъла си.

Как се замразява зелен боб във фризер

Беритба и съхранение

Храстовият фасул е готов 50–55 дни след поникване, а вейковият – след 60–65 дни, но плододава чак до слана. Берат се младите, хрупкави шушулки – когато семенцето едва започва да изпъква. Редовното събиране на всеки два дни стимулира растението да образува нови цветове. Охладете шушулките бързо до 4 °C, за да запазят сладостта; съхраняват се до седмица в перфорирана торбичка. За зимата бланширайте две минути и замразете – цветът и витамините остават почти непокътнати.

Засадете тези зеленчуци едни до други и ще се изненадате с колко реколта ще ви дарят

Зеленият фасул е скромен като изисквания, но щедър към внимателния градинар. Съчетанието от топла почва, равномерна влага и навременни грижи носи стотици крехки шушулки от няколко квадратни метра. А след като усвоите ритъма на сеитба и беритба, ще установите, че фасулът е най-лесният начин да внесете белтък и свежест директно от лехата в чинията си.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Денис Витанов
Денис Витанов Отговорен редактор
Новините днес