Много градинари, които отглеждат ягоди в градината си, се сблъскват с един проблем - вместо да приберат реколта от сочни плодове получават закърнели храсти с гниещи стъбла. Причината се крие в една грешка, която правят 9 от 10 градинари. И не става въпрос за сорта или торовете, а за това как поставят розетката в почвата.
Грешката при засаждане на ягоди
Става въпрос за дълбочина на засаждане. Ако заровите „сърцето“ (точката на растеж) на ягодата, тя ще започне да гние от влага и ще стане лесна плячка за гъбичките. Ако я засадите твърде високо, корените ще се оголят и ще изсъхнат.
Правилната позиция на засаждане е когато точката на растеж е точно на нивото на почвата. Лесно е да се провери: след засаждането внимателно издърпайте храста нагоре. Ако се издърпва лесно, значи е твърде високо; ако основата на розетката не се вижда, значи е твърде дълбоко.
Засадете това до ягодите и ще забравите за вредителите
Друга грешка е пренебрегването на разстоянието между храстите. Ягодите се нуждаят от място за пътеки и вентилация. Оптималният вариант е 30–40 cm между растенията и 50–60 cm между редовете. При гъсти насаждения се натрупва влага, разпространява се сива плесен и плодовете стават по-малки. Това може да се коригира чрез изтъняване: отстранете всеки втори храст и мулчирайте освободеното пространство със слама. Само за един месец останалите растения ще дадат 50% повече завръзи и плодове.
Сеитбообращение при засаждане на ягоди
Но дори и при правилно засаждане, реколтата ще загине, ако не се вземе предвид сеитбообращението. Ягодите не могат да се засаждат след растения от семейство Пасленови (домати, картофи) - те оставят патогени на късна болест в почвата. Най-добрите предшественици са лук, чесън или други зеленчуци.
Ако вече е допусната тази грешка и ягодите са засадени след домати или картофи, третирането на лехата с фитоспорин веднъж на всеки две седмици ще ви помогне да спасите реколтата. И не забравяйте да премахнете първите цветни стъбла от младите храсти - това ще увеличи добива през следващата година.
Кога е най-добре да се поливат ягодите
Още грешки при отглеждането на ягоди
Недостатъчно поливане през периода на зреене на плодовете. Ягодите са много капризен храст; често възникват проблеми, свързани с липсата на влага за растението. Особено важно е да се обърне внимание на това, когато плодовете започнат да узряват върху него. Въпреки всичките ви усилия, плодовете ще се окажат сухи и малки, ако ягодите не получават достатъчно вода през този период.
Разсад с дълги корени.Корените на растенията трябва да се съкратят! В противен случай кореновата система ще започне да гние и храстът ще се разболее.
Ягодите ще станат по-едри, ако ги подхранвате с тази съставка през пролетта