Пролетта е идеалното време за закупуване на разсад от красиви петунии, но също така и на също толкова красивите им сестри, сурфинии. Те са малко по-взискателни, но всяко усилие ще си струва, когато в разгара на пролетта покажат блясъка на красотата си, която може да продължи до есента.
Как да запазим петунията през зимата
Сурфиниите са хибриди на висящи петунии и са създадени през 1992 г. в Япония. Тъй като е хибридно растение, то има стерилни прашници, така че не може да се размножава чрез семена, но го прави чрез резници. Всяка сурфиния всъщност е петуния, но не всяка петуния е сурфиния.
Поради своята крехкост това многогодишно растение обикновено се оказва едногодишно, защото когато целият годишен цикъл приключи и настъпят зимните месеци, студът и студът го отслабват.
Още: Как да подрежете петуниите за богат цъфтеж
Цветовата палитра, която предлага е наистина вълшебна и завладяваща, а причината за това е именно въображението на животновъдите при кръстосването.
Розово, бяло, тъмно червено, светло червено, лилаво и дори синьо. С прави, вълнообразни или листенца, които изглеждат като подрязани с ножица - комбинациите са безкрайни и която и да изберете, тя ще бъде една от главните звезди на вашия балкон тази пролет, началото на лятото, но с добри грижи и много по-дълго - поне до есента.
Можете да започнете пресаждането веднага щом пролетта покаже топлината си малко по-смело, за предпочитане в края на април или началото на май, а дотогава го отглеждайте на закрито, защото е чувствително на ниски температури.
Важно е да й осигурите достатъчно пространство
Още: Как да засадите петунии през април
Сурфинията вирее най-добре на полусенчесто и слънчево място, защитено от вятъра. В повечето градински центрове можете да намерите специална почва за сурфинии, така че ще сте сигурни, че е добре дренирана и богата на хумус - точно както тази специална красота я харесва.
Предназначен е предимно за живот в контейнери, като се препоръчват пластмасови и бели с дренажни отвори . Поставете натрошени парчета глина или камъчета на дъното на контейнера и след това поставете почвата от сурфиния отгоре. Изчислете, че един разсад се нуждае от около 20 см ширина и около 18 см дълбочина. Те растат бързо и се нуждаят от достатъчно място, за да се разпръснат в целия си блясък.
Ако ги комбинирате с други балконски цветя, изберете такива, които имат сходни условия на отглеждане и отглеждане. Любимите й съседи на цветя са герберите , а съседи на зеленчуците и плодовете са ягодите и миниатюрните висящи доматчета.
Топ 3 на най-издръжливите балконски цветя
Веднага след като го разсадите, трябва да го полеете добре и обилно. В самото начало, докато е още младо и податливо на гниене, не е необходимо да го поливате всеки ден, но по-късно, когато растението порасне, особено през летните месеци, го поливайте всеки ден и в никакъв случай не чакайте почвата да изсъхне напълно, защото постоянно има нужда от влага.
Още: Това ще накара петунията ви да цъфти цялата пролет и лято
Най-добре е да се полива с вода, която е престояла на стайна температура.
Освен това дъждът и вятърът могат да повредят много деликатните му венчелистчета , така че е необходимо да се намери място, където те получават естествена светлина, но където не са напълно изложени на елементите.
Кога е най-доброто време за зазимяване на петунии
Както вече споменахме, много е важно да го поливате редовно, особено през топлите месеци, но внимавайте водата да не докосва венчелистчетата, тъй като може да ги повреди също толкова, колкото и дъждът.
Тъй като това растение цъфти доста дълго време, почти през цялата година, трябва да се почисти от повредени или увяхнали цветя, които го лишават от светлина.
Още: Как се гледат петунии в домашни условия
Веднъж седмично сурфинията трябва да се подхранва с тор, богат на фосфор и желязо.