Агресивното поведение на Русия, хибридните атаки, дезинформацията, разузнавателната дейност срещу България и прекомерната употреба на антибиотици са сред основните рискове за националната сигурност. Това се посочва в годишния доклад на Държавна агенция "Национална сигурност" (ДАНС), публикуван от Министерския съвет. Според анализа, Кремъл използва еволюиращ хибриден инструментариум с цел разрушаване на консенсуса в подкрепа на Украйна, възпрепятстване разширяването на НАТО и ЕС и преодоляване на последиците от наложените санкции. Сред средствата са концентрация на военни сили, заплахи с ядрено оръжие, разузнавателни операции, икономическо влияние чрез енергоносители, кибератаки и пропагандни кампании. Още: Министърът на правосъдието прати ДАНС в ключови институции. Защо?
Какво отчита докладът?
Още: Богдан Богданов: Под натиск от Пеевски ДАНС спря изграждането на завод за барут миналата година
Докладът отчита също, че нестабилността на Западните Балкани, стимулирана както от външни, така и от вътрешни фактори, генерира рискове за сигурността и за реализирането на българските национални интереси.
Още: На фона на скандала в Румъния: ДАНС не е открила външна намеса в изборите у нас през 2024 г.
ДАНС подчертава, че хибридните атаки през 2024 г. са обхванали широк спектър — от дипломацията и икономиката до киберпространството и енергетиката, като особено внимание е обърнато на вмешателство във вътрешнополитически процеси и избори.Агенцията отчита устойчиво висока разузнавателна активност на чужди служби у нас. Сред основните заплахи са влиянието върху политическите решения, подмяна на националната идентичност, манипулиране на обществените нагласи и създаване на зависимости. През 2024 г. са пресечени няколко случая на шпионаж, включително дейността на руски агенти и операции на разузнавачи, представящи се за българи.
Още: Главчев оттегли мракобесния закон, предвиждащ повече власт на ДАНС и сваляне на неудобни кметове
От ДАНС отчитат също като заплаха социално-икономически процеси като корупцията при усвояване на европейски средства, злоупотребата с обществени поръчки, напрежението в енергийната система и проблемите в здравния сектор — особено нарастващата антимикробна резистентност заради прекомерната употреба на антибиотици.
Докладът подчертава още дефицитите в управлението на водните ресурси, незаконния внос на забранени препарати за растителна защита, проблемите с опазването на околната среда, както и рисковете от незаконен добив на дървесина и разпространение на негодни хранителни продукти.