Реколтата на доматите няма да има прибиране: Тайната на опитните градинари

02 април 2025, 15:23 часа

Само опитните градинари знаят как да получат изобилна реколта от домати. В случая са важни не само избора на сорт и правилната грижа, но и някои трикове. Опитните градинари споделят, че благодарение на тях клоните на доматите се чупят от тежестта на плодовете. Ето кои са тези трикове и какво трябва да направите, за да получите такъв резултат.

Тайната на богатата реколта от домати 

Първата стъпка е изборът на сорт. Избирайте детерминантни (нискорастящи) сортове - те са по-малко капризни и узряват по-бързо. Дълбочината на засаждане на разсада в градината също е важна. 

Звучи странно, но ако при пресаждането засадите стъблото достатъчно дълбоко до семеделните листа, растението ще пусне здрави корени.

Експерти: Колко често трябва да поливате доматите 

Формирането на храста е ключовият момент. Премахнете всички разклонения с изключение на една - тази, която расте под първата цветна четка. Това ще превърне храста в двустъблен, което почти ще удвои добива, без да губи качеството на плодовете.

За да предотвратите напукване на доматите, спазвайте режима на поливане: обилно преди цъфтежа, умерено по време на образуване на плодове и минимално по време на узряване.

Торовете трябва да са естествени. Опитайте да подхраните насажденията с рибни отпадъци: заровете главите и опашките на дълбочина 15–20 cm (100–150 гр под всеки храст). Разграждайки се, те ще наситят почвата с фосфор и калций.

За да предпазите насажденията от късна болест, напръскайте листата с млечна суроватка (1 чаша на 5 литра вода). Правете това веднъж седмично.

Защо се появяват жълти листа на разсада домати

И още един трик: ако засадите босилек до доматите, вкусът им ще стане по-богат, а миризмата им по-ярка.

Какво още трябва да знаете за отглеждането на домати?

Най-добрите предшественици на доматите са бобови растения, зеленолистни зеленчуци, тиквички и кореноплодни зеленчуци. Най-лошият вариант е да засадите доматите на старото им място или до картофите. Доматите ще се възползват максимално от съседството си до магданоз, лук, аспержи, както и до цветни култури като невен и настурция. Неблагоприятно е съседството им със зеле.

Доматите растат добре на различни почви, но предпочитат рохкави, глинести почви с добавяне на органични торове. Почвата се прекопава през есента на дълбочина на долната част на лопатата, а през пролетта се прекопава на по-малка дълбочина и се бранува. Органичните торове (хумус) се добавят през есента при 4-5 кофи на 10 кв.м.; минерални - през пролетта: 40-50 гр/кв.м.суперфосфат, 15-20 гр карбамид и 20-25 гр/кв.м. калиев сулфат или 60-70 гр/кв.м. нитрофоска.

7 фатални грешки при разсада на домати, които могат да ви оставят без реколта

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес