Кои болести по ягодите могат да ни съсипят цялата реколта

03 април 2025, 19:10 часа

Ягодите са плод, любим на мнозина, благодарение на сочния си вкус и яркия си цвят. Но когато различни болести атакуват насажденията, рискът да изгубим целия добив се покачва драстично. Ето защо познаването на основните заболявания и навременното им предотвратяване е от съществено значение за всеки градинар, решил да отглежда тези ароматни плодове.

На какво разстояние се садят ягодите една от друга

Основни признаци за болести по ягодите

Преди да разгледаме конкретни заболявания, е важно да можем да разпознаваме първите симптоми, които могат да свидетелстват за проблеми в насажденията. Пожълтяването на листата, кафяви петна, плесенясали участъци по плодовете и омекване на стъблата често са първите сигнали за възможна зараза. Ако не се реагира своевременно, болестта може да се разпространи бързо и да унищожи цялата реколта.

5 съвета за ягодите, всички ще ви завиждат за реколтата

Наблюдавайте редовно състоянието на листата и плодовете, като отстранявате всякакви изгнили или необичайно оцветени части. Колкото по-рано разпознаете признаците, толкова по-голяма е вероятността да овладеете ситуацията без сериозни загуби.

Сиво гниене 

Една от най-разпространените и опасни болести по ягодите е сивото гниене, причинено от гъбичния патоген Botrytis cinerea. Болестта може да нападне както листата и цветовете, така и самите плодове. При заразяване плодовете обикновено се покриват с мрежа от сивкави спори, след което започват да се развалят и придобиват неприятна миризма.

ягоди

Влажните условия и лошата циркулация на въздуха в лехата са основни фактори, които благоприятстват разпространението на сивото гниене. Мерките за борба включват оптимална подредба на растенията, така че да се осигурява добър въздушен поток, редовно почистване на увредените плодове и, при необходимост, третиране с фунгициди, разрешени за употреба в градината.

Кой ТРЯБВА да яде ягоди?

Брашнеста мана

Брашнестата мана е друго често срещано заболяване по ягодите, което също се провокира от гъбичен патоген. Първият признак е появата на фин бял налеп по повърхността на листата, който постепенно може да обхване и цветоносите. С течение на времето листата се завиват, увяхват и растението отслабва значително.

ягоди

Превенцията срещу брашнеста мана включва добро отводняване на почвата, умерено поливане и редуциране на прекомерната влага. Препоръчва се избягване на засаждане на ягоди много близо едни до други, а при силна зараза може да се наложи и използване на специализирани препарати.

Антракноза по ягодите

Антракнозата е заболяване, което често атакува плодовете и листата, предизвиквайки тъмни, вдлъбнати петна. Тя се разпространява предимно при топло и влажно време. Ако не се предприемат мерки, заразата може да засегне голяма част от плодовете, които стават негодни за консумация.

Защо жълтеят листата на ягодите

Оптималната грижа за растенията е най-добрата защита – редовно подхранване с органични торове, умерено поливане и своевременно откъсване на заразените плодове. При силно разпространение може да се наложи третиране с одобрени за ягоди фунгициди, но дори в този случай превантивните мерки често дават по-добър резултат.

Фузарийно увяхване

Фузарийното увяхване е заболяване, което засяга кореновата система и проводящата тъкан на ягодите. Обикновено се проявява с постепенно увяхване на листата, което често започва от най-долните и се разпространява нагоре. Растенията могат да изглеждат като недохранени, а при разрез на корена се наблюдават кафяви участъци.

ягоди

Това заболяване се активира най-вече при наличието на високи температури и влажност, затова правилното поливане и дрениране на почвата са от първостепенна важност. Някои сортове ягоди са по-устойчиви от други, така че информираният избор на разсад също може да помогне в дългосрочен план.

Превенция и общи мерки за борба

Най-добрият начин да защитим ягодите е да предотвратим развитието на болести, вместо да ги лекуваме след избухване на заразата. Редовното почистване на лехите от плевели и растителни остатъци намалява местата, където болестотворните организми могат да презимуват. Освен това, внимавайте да не преовлажнявате почвата. Прекомерната влага често е катализатор за развитие на гъбични патогени, затова капковото напояване и умереното поливане може да са от голяма полза.

Хапчето, което пази ягодите от всички болести

При установяване на зараза, някои градинари предпочитат биологични методи за справяне с болестите, като използване на отвари от коприва или хвощ за укрепване на растителния имунитет. Ако ситуацията е по-сериозна, на пазара има разнообразни препарати, но е важно да избирате продукти, подходящи за ягоди, и да спазвате указаните дози и карантинни срокове.

При кои заболявания НЕ трябва да се ядат ягоди

Болестите по ягодите могат да бъдат изключително пагубни, особено ако не се предприемат навременни мерки. С добра организация и наблюдение всяка градина може да стане източник на здрави и сочни ягоди през целия сезон.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Денис Витанов
Денис Витанов Отговорен редактор
Новините днес