Вторият месец на пролетта е натоварено време за градинарите, защото природата се събужда и започва засаждането на зеленчуци, ягодоплодни храсти и цветя. Ако мислите да отложите засаждането на растения заради възможността от пролетни слани, трябва да знаете, че има редица култури, които не се страхуват от студа. Не само можете, но и трябва да ги засадите сега - в самото начало на април.
Какво да засадим в началото на април?
През първата половина на април времето все още е често променливо; един ден вали, а на другия - грее топло слънце. Следователно по това време могат да се засаждат само студоустойчиви култури, които не се страхуват от възможни нощни студове.
Какви цветя трябва да засадите през април?
Ето някои растения, които можете да засадите в градината още сега:
Морков. Зеленчукът не се страхува от студа и ако земята се затопли дори малко, това ще бъде достатъчно.
Магданоз, спанак и копър. Тези растения понасят добре внезапни температурни промени и не се страхуват от пролетни слани.
Репички и грах. Културите растат бързо и след няколко месеца ще получите първата си реколта.
Лук и чесън. Те също не се страхуват от студа, така че не се колебайте да ги засадите директно на открито.
Картофи. Ранните картофи могат да се засадят веднага щом почвата се затопли до +7 градуса.
Но за да получат идеална реколта, много градинари също използват лунния календар и засаждат определените култури в точно определени дни. Има още няколко растения, които трябва да бъдат засадени в оранжерията в началото на април :
- патладжани;
- пипер;
- домати;
- краставици;
- тиквички;
През април си струва да помислите за засаждане на разсад на овошки. Това обикновено се прави през есента, но ако не сте имали време тогава, април е идеалното време да го направите. Но засаждането на овошки през април все още зависи от метеорологичните условия - обикновено се засаждат ябълки, круши, сливи и череши.
От храстите могат да се засадят офика, калина, череша и люляк.
Ако искате да засадите цветя през април, тогава трябва да изберете тези, които не изискват високи температури, по-специално:
- астери;
- маргаритки;
- метличина;
- далии;
- амарант;
- невен.
Далиите се отглеждат от грудки, които приличат на малки картофи. Те се засаждат в почва, предварително разрохкана на дълбочина най-малко 30 сантиметра, наторена с компост или угнил оборски тор. Необходимо е клубените да се заровят с очите нагоре в дупки с дълбочина около 15 сантиметра, като се поддържа разстояние от 50-60 см между цветята. След засаждането клубените трябва да се покрият с почва и да се полеят обилно.