Теменужките са популярни едногодишни цветя заради техния весел, цветен цъфтеж, лесна грижа и плодовит цъфтеж. Теменугите често са първите едногодишни растения, които се виждат в градините през пролетта, въпреки че всъщност са краткотрайни многогодишни растения. Разберете как да се грижите за теменужки в саксии или лехи, за да се насладите на това ярко, привлекателно цвете.
Теменугите предпочитат пълно слънце, но оценяват следобедната сянка през най-горещите месеци от годината.
Температура и влажност
Още: 12 цветя, които трябва да засадите в градината си тази есен
Теменугите растат най-добре, когато температурите са около 15 градуса през деня и 4 през нощта. Теменугите няма да цъфтят в разгара на лятото и умират при високите температури на повечето места в страната. В по-топъл климат теменугите растат през зимата.
Поддържайте почвата около теменугата постоянно влажна, но не мокра. Грижата за теменужки в саксии изисква по-често поливане, особено при горещо време.
Още: Теменужките ви ще цъфтят почти целогодишно след този трик
Торене
Използвайте тор по време на засаждане на теменуги, за да осигурите много хранителни вещества за цъфтежа. 5-10-5 тор е добър избор. Можете да добавяте повече тор на всеки няколко седмици, за да насърчите цъфтежа.
Още: За отглеждането на теменужки в саксия - ето какво трябва да знаем
Почва и компост
Теменугите растат най-добре в плодородна, богата на хумус почва, която е постоянно влажна. Почвата обаче трябва да се дренира добре. Ако почвата ви е лоша, добавете компост, преди да засадите теменуга.
Теменугите се справят много добре в контейнери, самостоятелно или в смесени саксии. Те също така правят добри кантиращи цветя за легла или по пътеки и като временно почвено покритие.
Подрязване и презимуване на теменуга
Още: Радвайте се на цъфнали теменужки: Основни грижи
Добрата грижа за теменужките ще доведе до предимно непрекъснат цъфтеж по време на вегетационния период, докато температурите не се покачат твърде високо. Насърчавайте продължаващия цъфтеж, като редовно почиствате отпадналите цветя. Можете също така да притиснете назад стъблата, за да намалите крака. В крайна сметка растенията ще станат дългокраки при високи летни температури, независимо какво правите и теменужките няма да цъфтят повече.
Триковете, които всяка домакиня трябва да знае при отглеждането на теменужки
Ако живеете в по-студен климат, може да не си струва да носите това краткотрайно многогодишно растение на закрито, за да го презимувате. Въпреки това, ако сте в зоната на издръжливост, вашите теменужки може да се връщат всяка година. Ако засаждате през есента, направете го рано, за да сте сигурни, че растенията имат време да узреят, преди да стане студено. Уверете се, че почвата се оттича много добре. Топящият се сняг и ранният пролетен дъжд могат да попречат на теменужките да поникнат отново.
Теменужки в двора: Ето от какво имате нужда
Проблеми, вредители и болести с теменуга
Проблемите с вредителите и болестите по теменуга са доста редки. Най-вероятно те ще бъдат ухапани от охлюви или плужеци. Излишната вода може да се превърне в проблем, причинявайки гниене на корените или гъбични заболявания на листата. Дайте на растенията достатъчно пространство за въздушен поток и се уверете, че почвата се оттича добре, за да предотвратите тези проблеми.
Още: Кои цветя цъфтят като луди през зимата
Как да размножаваме теменуги
Най-добрият и лесен начин за отглеждане на теменужки е с пресаждане от градински център. Можете също да засадите семена от теменуга , но не се препоръчва да размножавате съществуващи растения. Семената от съществуващи растения няма да израснат истински, а резниците от теменуга не се вкореняват добре. Можете да разделите по-старите растения, но те няма да растат толкова енергично.