Ягодите през пролетта: Най-добрите методи за засаждане и грижи

02 април 2025, 14:51 часа

Ягодата е истински любимец на градинарите - расте почти навсякъде, необичайно гъвкава, бързо навлиза в периода на плододаване и ежегодно дава реколти от невероятно вкусни и сочни плодове. Но за да не намалеят плодовете и да загубят най-добрите си качества, ягодовите насаждения трябва периодично да се подновяват.

Време за пролетна трансплантация на градински ягоди

Когато избирате времето за трансплантация на ягоди през пролетта, първо трябва да се съсредоточите върху времето. Желателно е през деня температурата да е не по-ниска от 10 °C и не по-висока от 20 °C.

Още: Април в зеленчуковата градина: Най-добрите съвети за успешна реколта

Избор и подготовка на обекта

За ягоди трябва да се отдели слънчево, равно място. Тя трябва да бъде защитена от ветровете. Невъзможно е да се засаждат ягодоплодни култури на стръмни склонове и открити хълмове. През зимата снегът ще се издуха и храстите ще замръзнат. Освен това ягодите имат плитка коренова система и в такива райони ще страдат от липса на влага. Низините, където студеният въздух и водата застояват, също не са подходящи.

Най-добрата почва за ягоди е неутрална или леко кисела (pH 5,1-7), богата на хумус и достатъчно влажна, но без излишна вода. Културата расте добре на средни и леки глинести почви, но на песъчлива почва растението страда от липса на влага и често поради това плодовете стават по-малки.

Схеми и методи за засаждане на градински ягоди

Още: Грешките, които съсипват розите в градината ви и как да ги поправите

Преди да започнете да засаждате, трябва да решите как най-добре да поставите ягодите в зоната, предназначена за тях. Има няколко схеми и методи за подреждане на разсад.

  • В един ред

Ягодите се засаждат в един ред с разстояние 20 см между храстите. Редовете се правят с междуредия 80см.

  • Двуредово и триредово

Още: Мулчиране на ягоди през пролетта - трикове за богата реколта

Растенията се засаждат в два или три реда. Разстоянието между разсадите в реда е 20 см, между редовете – 35 см. Разстоянието между редовете от 2 или 3 реда (редове) е 80 cm.

  • Метод на гнездене

В центъра се засажда един храст. Около него се оформя "гнездо", като по периметъра се поставят още 6 растения на разстояние 7-8 см едно от друго. Този метод ще изисква повече, отколкото за обичайното засаждане на разсад, но също така ще има повече плодове.

  • Буш метод

Още: Всички правят тази грешка: На какво разстояние се засаждат ягодите

Ягодите се засаждат на разстояние 50-60 см една от друга. С тази подредба всяко растение има голяма площ за хранене. Разсадът е по-малко вероятно да се разболее и дават високи добиви. Но ще трябва да се отдели много място за храстова плантация.

  • Килимен метод

Този метод е подходящ за хора, които рядко посещават парцелите си и нямат възможност често да поливат и плевят растенията. Храстите се засаждат на разстояние 30-35 см един от друг. Техният растеж не се контролира по никакъв начин и скоро те образуват непрекъснат „килим“. Този тип насаждение е най-краткотраен и плодовете върху него бързо стават по-малки и често дори кисели.

  • На филм

Още: При отглеждане на ягоди: Какви грешки допускат и най-опитните градинари

Черен филм с дебелина най-малко 100 микрона се разстила върху леглото и се притиска към земята по краищата с тухли, камъни или тежки дъски. На разстояние 35-40 см един от друг в него се правят напречни прорези. Изкопават дупки под тях и засаждат храсти в тях.

Предимството на този метод е, че не е нужно да губите време за борба с плевелите; недостатъкът е, че трябва да мислите за напоителната система. През зимата филмът се отстранява, за да се предотврати гниенето на растенията.

  • Тунелен метод

Над ягодовите насаждения се монтират арки или рамка, покривайки ги с прозрачен полиетилен или светло-пропускащ агрофибър. Оказва се нещо като оранжерия, вътре в която температурата ще бъде малко по-висока от външната. В резултат на това реколтата ще узрее по-рано. След като инсталирате такава конструкция, не трябва да забравяте редовно да я отваряте в топло, слънчево време, за да могат пчелите да опрашват цветята, да не се натрупва конденз вътре и за вентилация.

Още: Кои са най-вкусните сортове ягоди

Засаждане на ягоди през пролетта

Ягодите се засаждат при облачно време или вечер. По-добре е да изкопаете здрави храсти от градината си с буца пръст непосредствено преди засаждането. Това ще ги направи по-малко стресирани от смяната на местоположението.

Закупените ягоди със съмнителен произход се измиват заедно с корените в предварително приготвен дезинфекционен разтвор със следния състав:

  • меден сулфат (1 чаена лъжичка),
  • готварска сол (3 супени лъжици),
  • вода (10 л).

Още: Ягодите ще станат по-едри, ако ги подхранвате с тази съставка през пролетта

Растенията се потапят в разтвора за 10 минути, след което се изваждат и се изплакват с чиста вода. След това или ги поставете в стимулатор на растежа за 15-20 минути, или незабавно започнете да засаждате на открито.

Изкопават се дупки за засаждане с дълбочина 10-15 см и приблизително 2 пъти по-голям диаметър от ширината на кореновата система. Ако площта не е била наторена през есента, добавете комплексен тор към всяка дупка, смесвайки го с компост или хумус и горния слой на почвата. Дупките се поливат обилно с утаена топла вода, като за всяка се използва 0,5-1 литър.

Още: Каква почва обичат ягодите?

Разсадът се поставя в средата на дупката и всички корени се изправят, като се следи да не се огънат. Добра идея е първо да направите малка могила в центъра и да разпръснете корените около нея (това може да е по-лесно). Здравите храсти от вашия собствен парцел се засаждат заедно с буца пръст, за да не се повредят корените. Дупката се запълва внимателно с пръст, като леко се уплътнява около растението.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Цвета Господинова
Цвета Господинова Отговорен редактор
Новините днес