Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Кога зреят обикновено горските ягоди

01 май 2024, 14:23 часа

Горските ягоди, тези малки дарове на природата, не само че въплъщават аромата и вкуса на лятото, но също така са изключително полезни и имат уникални лечебни свойства. Но кога точно настъпва моментът за тяхното съзряване и как можем да запазим техните лечебни свойства през цялата година?

Още: С този тор копърът ще расте гъст и ароматен

Още: НЕ засаждайте тези растения до нарцисите, това е пагубно за тях

3 вида горски плодове за намаляване на мазнините по корема

Разпространение и съзряване

Дивите ягоди не се нуждаят от човешка намеса, за да се разпространяват и растат. Те виреят при почти всякакви условия - в гори, на поляни, във влажни и сухи райони. Въпреки че срокът за тяхното съзряване варира в зависимост от надморската височина и климатичните условия, обикновено той е от средата на юни до края на август.

ягоди

Още: Това са най-добрите сортове моркови - всеки градинар трябва да ги засади в градината си

Още: Как да ускорим растежа на разсада - тайният трик на опитните градинари

Състав и лечебни свойства

Горските ягоди са истинско съкровище от полезни вещества. Те съдържат витамин C, витамин В, каротин, пектин, дъбилни вещества, манган, мед, хром, желязо и други. Листата са богати на танини и флавоноиди, които се използват за приготвяне на чай с леко горчив вкус.

Как да запазим лечебните им свойства за цялата година?

Листата от дива ягода могат да бъдат запазени за дълго, ако се спазват определени препоръки. Те се берат, когато са все още зелени през май или юни, и след това се изсушават на сухо и проветриво място. Когато придобият бледо жълт цвят, те се съхраняват в плътни кутии и от тях се приготвя чай.

Парадоксално: Бананите са горски плодове, но ягодите не са

Горските ягоди са не само вкусни, но и изключително полезни за нашето здраве. Спазвайки препоръките за съхранение и употреба на дивите ягоди, ние можем да се насладим на техните блага през цялата година и да се радваме на ползите, които ни предоставят.

Още: 5 растения, които ще ви избавят от плевелите в градината

Още: Грешките, заради които разсадът НЕ се вкоренява

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Денис Витанов
Денис Витанов Отговорен редактор
Новините днес