Лукът е неизменна част от трапезата, както и от домашната градина. Всеки градинар е добре да отдели малко местенце, за да си засади. Не е никак сложно, така че продължете да четете, за да научите някои съвети кога и как да засадите, за да имате успешна реколта.
Още: Тези сортове домати дават най-богата реколта
Още: Какво ТРЯБВА да засадите до ягодите?
Кога да засадите лук?
Лукът се засажда през пролетта в градината, веднага щом почвата може да се обработи. Обикновено това е в края на март или април, когато вече няма вероятност температурите да паднат под – 2 градуса. Затова следете прогнозата за времето и планирайте внимателно.
Засаждане на зимен лук: Кога и как се прави, за да расте едър и сочен
Още: Как да отгледате малини без червеи - този супер лек ще помогне
Още: За богата реколта от домати: Сложете това в дупката при засаждане на разсада
През пролетта засадете семената на лука на закрито за около 6 седмици, преди да ги трансплантирате на земята, след като почвата стане поне 10 градуса.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Ако сте пропуснали през пролетта и предпочитате засаждане през есента, трябва да знаете, че лукът ще се нуждае от най-малко 4 до 6 седмици топли температури, за да се установи в земята. Те ще останат в латентно състояние през хладния сезон. Когато температурите и почвата се затоплят отново в началото на пролетта, лукът се връща към живот.
Засаждане на лук в открита земя: правила и съвети за отглеждане
Как да засадите лук?
Още: Зимна резитба на китайска роза - през лятото ще цъфти както никога досега
Още: Последен момент за варосване на овошки – ето как да приготвите мляко от вар
Луковите растения са тежки хранилки и изискват постоянно подхранване, за да произведат големи луковици. Докато засаждате трябва да добавите азотни торове. Добрите градинари препоръчват да поставите и 2,5 см компост на дъното на всеки ред преди засаждане.
Лукът трябва да е на 5-15 см разстояние един от друг. На дълбочина го поставете на 5 см в рохкава почва. Поставете крушките с върха нагоре. Изключително важно е лукът да не се засажда твърде дълбоко, тъй като това може да повлияе на развитието на луковицата.
Мулчирайте със слама между редовете, за да запазите топлината, влагата и да предотвратите появата на плевели.