Настъпването на март месец кара градинарите да се организират, да планират и да запретнат ръкави в градината. Това е подходящо време за засяване на огромно разнообразие от семена, някои от които могат да се засяват директно, а други да се засяват на закрито.
Има култури, за които е по-добре да се засяват по-рано през годината, за да се осигури дълъг вегетационен период, от който се нуждаят. Други, като бързорастящо цвекло и салати, могат да започнат рано, за да можете да им се насладите в края на пролетта и началото на лятото. Може да удължите реколтата, като засявате периодично на всеки няколко седмици.
Издръжливите едногодишни могат да се засяват директно навън, където трябва да цъфтят. Не е нужно да обогатявате допълнително почвата с тор. Полуиздръжливите едногодишни растения като далии и клеома и трайни насаждения се засяват най-добре под стъкло и трябва да се засаждат в плодородна почва след преминаване на целия риск от замръзване.
Как може да засадите през март?
Боб
Бобът е лесна култура за отглеждане, любима на градинарите. Много е продуктивна, като произвежда нежни зърна в големи шушулки. Засейте директно, като разположите семената на 30 см едно от друго. Може да се отглежда в саксии, а върховете на младите леторасти могат да се използват в салати.
Задачи за добрите градинари през МАРТ
Манголд
Манголдът е чудесно растение, което може да отглеждате в саксия. Берете редовно за малки листа или оставете да пораснат за по-големи листа. Приготвянето им в кухнята е подобно на спанака – на пара. Може да засадите и директно в земята, като покриете с 2 см компост.
Люти чушки
Най-добре е да засадите лютите чушки в саксии. Подходящо място за тях е слънчев перваз на прозореца. Друг добър вариант е и оранжерия. Изберете компактни сортове с дребни плодове и ранни сортове за по-надеждна реколта при по-хладно време.
Засадете върху компост и покрийте с тънък слой компост или вермикулит. Покрийте саксиите с капак за размножаване или прозрачен найлонов плик. Отстранете пластмасовата торбичка веднага щом се появят разсад.
Естествен метод за премахване на плевели в домашната градина
Див лук
Дивият лук е много подходящ за отглеждане в саксия, защото не заема много място и може да я използвате свободно в кулинарията. Берете редовно, за да насърчите растежа на нови листа.
Посейте щипка семена в отделни семенни модули, пълни с многофункционален компост без торф. Покрийте с 1 см компост, полейте добре, етикетирайте и поставете на слънчев перваз на прозореца или в оранжерия. Засадете навън или в по-големи саксии, след като премине целият риск от замръзване.