Няма нищо по-хубаво от това да си имате в градината плодни дръвчета, които да ви даряват с голяма реколта различни плодове. Много разочароващо е обаче да разпологате с много такива дръвчета, да полагате грижи за тях, да се надявате да консумирате плодовете им, а на практика те да се окажат беплодни по някаква причина. За съжаление има и такива години. Невинаги, но често това се случва заради допускани грешки при отглеждането на дръвчетата.
Още: Какво е оптималното разстояние при засаждане на домати в оранжерия
Още: 10 неща, които да НЕ правите в градината през април
Такъв е случаят и при ябълките. През пролетта се случва цветовете и плодниците да падат от ябълковото дърво.
Проблемът е сериозен, защото в тази ситуация неопитният градинар остава без реколта от плодове чак до следващата година. Кои са основните причини за падането на цветята и плодниците на ябълковите дървета?
Първата и най-често срещана причина е липсата на опрашване на цветовете, а това може да се случи в дъждовен сезон, когато пчелите рядко облитат цветовете заради дъжда.
Още: Всичко за туята - избор, засаждане и грижи за перфектен жив плет
Още: Реколтата на доматите няма да има прибиране: Тайната на опитните градинари
За да разрешите проблема, трябва да напръскате цветовете на ябълковото дърво със сладка вода и е препоръчително да засадите медоносни растения в градината предварително, за да привлечете повече пчели и други насекоми.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Това е основната причина за петна по листата на орхидеята
Още: Ягодите през пролетта: Най-добрите методи за засаждане и грижи
Втората възможна причина за това падане са изненадващите пролетни слани. Решаването на проблема е изключително просто - дърветата в студено време трябва да бъдат покрити с агроспан. Така ще се избегне увреждането на завръза.
Третата причина е липсата на микроелементи. Поради липса на калий и фосфор цветовете на ябълковото дърво могат да се разрушат, а растежът на листата и издънките намалява поради липсата на азот.
Решението на проблема е компетентното прилагане на подходящите торове, особено през периода на пъпкуване.
Още: Златно правило при отглеждането на орхидея
Още: До какво да засадите цвеклото, за да расте сладко и сочно?
Още две възможни причини, поради които цветовете и плодниците могат да падат, са наличето на някои вредители и болести.
Тук всичко е съвсем просто - наложително е да третирате ябълковото дърво срещу вредители със специални препарати, да се борите с гъбички с помощта на течност от Бордо или железен сулфат.
Ако все още нямате достатъчен опит с отглеждането на ябълкови дръвчета, препоръчително е да се консултирате със специалисти. Грижата за тях не е никак сложна, просто е нужно да правите определени действия в специфични моменти от развитието на дървото.