Западната туя е най-популярното растение за създаване на плътни, красиви живи огради. А непретенциозността и разнообразието от сортове определят изключително широкото използване на туя в ландшафтния дизайн. И има няколко причини за такава популярност.
Още: Ягодите през пролетта: Най-добрите методи за засаждане и грижи
Туята идеално отговаря на основните изисквания за дървета и храсти за жив плет:
- студоустойчиво,
- устойчиво на сянка,
- издръжливо,
- има отлично формиране на издънки, плътност и разклоняване от земята,
- фина текстура,
- красиво,
- не произвежда коренови издънки.
Допълнително предимство на живия плет от туя е неговата постоянна декоративност през цялата година, което е характерно за вечнозелените иглолистни дървета. Такива стени надеждно защитават района от любопитни очи и проникване през цялата година.
И накрая, разнообразието от сортове ви позволява да изберете растение с желания вид и скорост на растеж. Изобщо откъдето и да го погледнеш, растението е перфектно.
Още: Април в зеленчуковата градина: Най-добрите съвети за успешна реколта
Пресаждане на туя
В допълнение, западната туя понася добре трансплантацията. Така при нужда може да се прехвърли в по-голям съд или да се премести в градината по всяко време. Туята може да расте на голямо разнообразие от почви, но глинестите почви са много желани. Растението не обича твърде сухи или уплътнени почви.
С течение на времето туята става доста устойчива на суша, но младият разсад изисква допълнително поливане. Особено когато се отглежда в контейнер. В същото време, въпреки факта, че възрастните растения могат да издържат дори на временно наводняване, постоянният излишък на влага може да има пагубен ефект върху корените, така че дренажният слой е от съществено значение.
Още: Истина или мит: Кайенски пипер пази градината от вредители?
За засаждане в саксии са най-подходящи сортовете джуджета с бавен темп на растеж, въпреки че до определена възраст „традиционните“ градински сортове също се използват в контейнерни градини.
Какво да търсите?
През зимата иглите на много сортове стават кафяви. Това е нормално явление и изчезва до здрави клони до началото на лятото. Ако иглите все още не са възвърнали цвета си, проблемът може да се реши чрез подрязване. Съответно, бъдете подготвени за факта, че през зимата декоративните качества на насажденията ще бъдат донякъде намалени.
Още: Дори опитните градинари правят тази грешка: Как правилно да торите с утайка от кафе
Клоните на туя са склонни към чупливост на снега; дори стволовете могат да се огънат под тежестта на снега. За да се избегнат проблеми, короните на колонни и пирамидални сортове трябва да бъдат изтеглени за зимата. Тази процедура е желателна и за сферични туи. Огънатите стволове се изправят чрез привързване към опори.
Помислете за размера и стила на градината. Например, туята "Брабант" се отличава с най-висок темп на растеж както по ширина, така и по височина. От една страна, това е много удобно за бързо ограждане от съседи или пътно платно. От друга страна, разнообразието е твърде голямо за малки площи и такъв жив плет ще изисква постоянни усилия за поддържане на декоративния си вид.
Още: Как хитрите градинари засаждат рози с гол корен
Запомнете поведенческите характеристики на „цветните“ игли. Зелените и пъстри сортове не се грижат за сянка. Жълтите иглолистни дървета трябва да се засаждат само на слънчеви места: в противен случай короната става зелена и губи доста количество чар и привлекателност.
На младият разсад трябва да се осигури достатъчно поливане, особено през сухите периоди. Мулчирането също ще бъде полезно и ще помогне да се запази необходимата влага. Растенията може да се нуждаят от подслон през първите няколко години. Съсредоточете се върху характеристиките и зимната издръжливост на конкретни сортове.
Още: Грешките, които съсипват розите в градината ви и как да ги поправите