Април е пълен с контрасти. В средата на пролетта наистина топлите дни, като лятото, се редуват със снежни бури или слани. Веднага щом яркото слънце се появи на хоризонта, искате бързо да влезете в градината и да започнете да режете, копаете и засаждате. Фалстартът обаче може да ви струва скъпо.
Какви грешки най-често правят градинарите през април
1. Изгаряне на трева
Още: Всичко за туята - избор, засаждане и грижи за перфектен жив плет
През април градинарите често изгарят суха трева от миналата година, вярвайки, че подобни действия ще ги предпазят от пожари в бъдеще. Това е сериозна грешка. Изгарянето на растителност в близост до къщи само по себе си може да доведе до пожар. Невъзможно е да се проследи всяка летяща искра и огънят лесно може да излезе извън контрол.
2. Забавяне на резитбата на дърветата
Подрязването на дървета и храсти обикновено се извършва през март и, ако времето позволява, в началото на април. Сериозна грешка е работата да се извършва, след като соковете са тръгнали и листата са цъфнали и по растенията са се появили цветове. Ако закъснеете с подрязването, сокът ще изтича от раните дълго време, отслабвайки градинските култури и привличайки вредители и патогенни организми към местата на срязване.
3. Ранно окопаване на почвата
Още: Ягодите през пролетта: Най-добрите методи за засаждане и грижи
След зимата почвата обикновено е пренаситена с влага. Ако започнете да копаете градината твърде рано, в лехите ще останат големи буци и ще се наруши структурата на почвата. Изчакайте, докато земята се затопли и водата се оттича. По време на процеса на копаене почвата трябва да се рони и да не образува бучки. Преди да започнете работа, вземете парче пръст в ръката си и го омесете. Ако е тежка като глина, още е рано. Руши се - време е да вземете лопата.
4. Закупуване на събуден разсад с отворена коренова система
Начинаещите градинари често купуват разсад с отворена коренова система с отворени зелени листа. Вярват, че ако листата са цъфнали, това означава, че дървото или храстът е жив и ще се вкорени добре. Това е сериозна грешка. Трябва да купувате посадъчен материал с голи корени само с пъпки, които не са се събудили и са в латентно състояние.
5. Засаждане на разсад в дупки, които не са предварително подготвени
Още: Април в зеленчуковата градина: Най-добрите съвети за успешна реколта
След като са закупили разсад, някои градинари копаят дупки за тях и веднага поставят новите растения на постоянно място. Това е поредната грешка. Дупките трябва да се подготвят предварително. За пролетно засаждане - най-късно през есента, ако не са направени предварително 3-4 седмици по-рано.
6. Грешки във времето на сеитба на семена и засаждане на топлолюбиви култури на открито
През април няма смисъл да се засяват зеленчуци с дълъг вегетационен период (сладки и люти чушки, патладжани) за разсад. Но не е късно да засадите семена от ранни домати в началото на месеца, а тикви, тиквички, пъпеши, дини и краставици в края.
7. Късно варосване
Още: Истина или мит: Кайенски пипер пази градината от вредители?
Основната цел на боядисването на дърветата е да предпази стволовете от пукнатини от замръзване, изгаряния, напукване по време на резки промени в дневните и нощните температури и когато сняг се натрупва и отразява ярки слънчеви лъчи. От втората половина на април, а понякога и по-рано, времето се стабилизира. Вероятността от напукване на кората е значително намалена.
8. Ранно премахване на покритията
От една страна, когато навън е топло и влажно, стволовете на растенията под заслони могат да замръзнат и да започнат да гният. От друга страна, студовете определено ще дойдат рано или късно и ще унищожат топлолюбивите култури.
9. Грешки при мулчиране
Още: Дори опитните градинари правят тази грешка: Как правилно да торите с утайка от кафе
При студено време не е необходимо старият мулч да се премахва твърде рано. Предпазва растенията от замръзване и резки промени в дневните и нощните температури. През зимата в него се натрупват презимували вредители и патогени. Освен това земята трябва да се затопли.
10. Ненавременно третиране на градината
Третирането на растения от болести и вредители въз основа на цветя е груба грешка. Можете да отровите пчелите и да останете без реколта.
През април последният сняг се топи и природата най-накрая се събужда след дълга зима. Има много работа в градината и зеленчуковия масив, за да отгледате сочни плодове и здрави зеленчуци до лятото и есента. Друга често срещана грешка е да се опитвате да се справите с всичко наведнъж. Не бързайте и не се уморявайте, ще успеете!
Още: Грешките, които съсипват розите в градината ви и как да ги поправите