Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Проучване: Дистанционното обучение демотивира отличниците

01 юни 2021, 00:17 часа • 3277 прочитания

Дистанционното обучение през последната година се е отразило сериозно на отличните ученици. Именно сред тях най-много е паднала мотивацията заради липсата на съученици и учители в жива среда, в която да се доказват, предава Труд.

Още: Новият министър на образованието в кабинета "Желязков" обяви приоритетите си

Още: И в политиката, и в образованието: България и Унгария задълбочават партньорствата

Обратното обаче е при учениците със среден и нисък успех, които са имали повече време за осмисляне на нещата у дома и не са се разсейвали, както и са имали повече самостоятелна работа с родителите.

Това показва анализ на Международната асоциация на частните училища. Той бе представен от Ирина Христова, дългогодишен консултант по образование в чужбина. Данните са от английски и германски анализи по време на пандемията, както и на база обратната връзка от български родители на над 5000 ученици. 

По време на дистанционното обучение са изведени основни липси сред децата - емоционално преживяване при предаване на учебния материал заради липсата на жив контакт, липса на физическа активност, а липсата на комуникация в тийнейджърска възраст може да доведе децата да се чувстват в отделена социална група.

Още: Безплатни курсове за деца в Бургас по роботика: Кандидатствайте сега

Още: Училищен директор: Трябват промени в учебното съдържание, а не удължаване на годината

Най-засегнато развитието на меките умения, формиране на критическо мислене, особено в държави, където уменията не са залегнали, а България е една от тях. Експертът даде пример с програмата за летните лагери, която бе обявена от МОН преди дни, това по думите ѝ, стартирало в Западна Европа още преди време.

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес