Какво се случва в тялото ни, ако започнем да страдаме от дефицит на някои от макро или микроелементи, съдържащи се в него? Как да разпознаем, че ни липсва достатъчно количество от определен елемент и кога последиците от тази липса могат да станат наистина сериозни? За да си обясним тези сложни, но същевременно съвършено съществуващи природни закони, нека научим повече за самите минерали.
Ако сте над 45, трябва да пиете тези витамини и минерали
Минералите и тяхната роля
Минералите представляват химични елементи, които имат много важна роля за почти всички процеси, протичащи в организма ни. Тялото не може да произвежда свои собствени минерали, затова трябва да си ги набавя от храната или като хранителни добавки. За да ги обработваме и усвояваме адекватно, pH-то в стомаха ни трябва да е балансирано, в противен случай по време на храносмилането минералите ще преминават през стомаха, но няма да ги абсорбираме, а ще ги изхвърляме неусвоени. За правилното усвояване на минералите са необходими освен стомашни киселини и ензими, произвеждани от панкреаса. Минералите участват в правилното функциониране на редица системи в тялото, изграждането на мускулите, регулирането на хормоните, храносмилането и извличането на полезните вещества от храната.
Витамини и минерали, които засилват метаболизма и са нужни за отслабване
Видове минерали
Минералите взаимодействат с витамините, като взаимно подпомагат усвояването им от организма и активират полезното си взаимодействие. В зависимост от количеството, в което се съдържат в организма, минералите се делят на микроелементи и макроелементи. Макроелементите представляват химични елементи, които се откриват в големи количества в организма. Те включват: калий, калций, натрий, фосфор, магнезий и хлор. Съхраняват се в костите и мускулната тъкан. Микроелементите са минерали, които се откриват в организма в много малки количества. Те включват: кобалт, хром, мед, флуор, йод, желязо, манган, молибден, селен, сяра и цинк. За това деление на микро и макроелементи съществуват някои противоречия относно мястото на едни или други минерали.
Симптоми на липса на минерали
По-тежки последици за организма може да остави дефицитът не само на макроелементите, но и на микроелементите. Както знаете, в състава и структурата на човешкия организъм няма нищо случайно, затова нито един от минералите не бива да се пренебрегва. Но как да разберем, че ни липсва определен химичен елемент? Ясно е, че не можем да се изследваме всеки месец. За да контролираме здравето си, трябва да се научим да четем езика на тялото си и да отговаряме на сигналите му по подходящ начин.
Учени: Тези витамини увеличават продължителността на живота
В днешно време минералният дисбаланс сред хората заема размерите на епидемия. Основна причина за това е, че храната, която масово консумираме е с ниско качество и бедна на полезни вещества. За да може тялото да се възстанови напълно от такъв дефицит, може да са ви необходими до няколко години. Много важно е да сме сигурни, че не просто приемаме достатъчно минерали, но и че ги храносмиламе правилно.
Симптоми на липса на конкретни минерали
Цинк - Бавно зарастване на рани, трудно свързване на кръвта, лесно остават следи от най-малкото нараняване.
Калций - Чупливи кости, болни зъби. Най-вероятно липсва и витамин D, който подпомага усвояването на калция.
Пийте ги – тези витамини и минерали успокояват нервите
Калий - Крампи и болки в пръстите, стъпалата и пръстите на краката.
Магнезий - Силна миризма на тялото, хронична умора.
Желязо - Белези и петънца по ноктите. Честите гъбични инфекции могат да са признак за дефицит на цинк и желязо.
Калий - Високо кръвно налягане и сърдечна аритмия.
Селен - Болки в мускулите, слабост, липса на сила и енергия.
Минералите са от съществено значение за доброто ни самочувствие и енергия. Този ценен ресурс трябва да се поддържа чрез разнообразна и здравословна храна, съчетана със здравословен начин на живот и внимателно наблюдение към сигналите, които ни предоставя тялото.
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист! Предоставената в нея информация не може да се използва за самодиагностика! Единствено лекар може да постави правилната диагноза!