Експертите казват, че е известно, че някои съставки променят нивата на кортизол, серотонин и допамин, потенциално допринасяйки за по-високи нива на стрес или тревожност.
Още: Кумкуат - екзотичният цитрусов плод и неговите ползи
Още: Според Фън Шуй: Как да подредим спалнята за спокоен сън?
Изследванията показват, че консумацията на повече от 250 милиграма кофеин на ден може да има отрицателно въздействие върху тревожността.
Рядко мислим за храната във връзка с нашето психично здраве. Тревожим се, че това ще доведе до здравословни проблеми, като сърдечно-съдови или стомашно-чревни проблеми, но знаете ли, че различните храни и напитки могат да изострят пиковете на тревожност и дори пристъпите на депресия?
Всъщност има храни и напитки, които терапевтите и психиатрите, прекарали кариерата си в съветване на хора за психично здраве, обикновено избягват или консумират в умерени количества в името на тяхното психично здраве.
Още: Църквата почита голяма светица на Бъдни вечер - ето кой има имен ден
Още: Какво е сумак и в коя ястия може да го добавим
Тези храни и напитки могат да се консумират от време на време и да не се свързват с отрицателни последици за психичното здраве. Само не забравяйте, че както във всичко, умереността е ключова.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Не само Бъдни вечер - ето какъв църковен празник е утре
Няколко чаши кафе
За някои хора твърде много кофеин може да има отрицателно въздействие върху тревожността. Ако човек е склонен да се чувства тревожен или има множество стресови фактори, знайте, че прекомерният кофеин причинява повишен кортизолов отговор и може да доведе до надбъбречна умора, рецепта за постоянен стрес и прегаряне, да не говорим за проблеми със съня.
Изследванията показват, че консумацията на повече от 250 милиграма кофеин на ден (това е приблизително 2 1/2 чаши) може да има отрицателно въздействие върху тревожността. А за хората, които получават нервност или пикове на тревожност от кафето, консумацията на кофеин под формата на матча може да бъде чудесна алтернатива, тъй като дава на много хора усещане за спокойна бдителност благодарение на съединение, наречено L-теанин.
Още: Бъдни вечер 2024 - традиции, поверия и обичаи
Още: Изненадайте любимия с най-невероятен мус от черен шоколад
Експерти: Как да намалите добавената захар във вашата диета?
Диетична сода
Ако се грижите за психичното си здраве това, може да искате да сведете до минимум консумацията на газирани напитки. Всеки обича студена диетична газирана вода в топъл летен ден, но опасенията за здравето надвишават ползите. Въпреки че знаем, че газираните напитки с високо съдържание на захар не са чудесни за нашето здраве, диетичните газирани напитки всъщност може да са още по-лоши. Много от тях съдържат фенилаланин, който е добавен химикал, добре известен с това, че обърква неврохимията на мозъка, като спира правилното производство на серотонин и допамин, две молекули, от които се нуждаем за добро настроение.
Освен това тези напитки имат изкуствени подсладители като аспартам, който е известен невротоксин и може да повиши хормоните на стреса като кортизола, както и да увеличи количеството свободни радикали в мозъка.
Алкохол
Въпреки че една или две напитки от време на време не са най-лошото нещо е добре да се избягва в името на доброто психичното си здраве.
Докато консумацията на алкохол обикновено се свързва със социални събития, алкохолът е депресант и може да доведе до състояние на негативно настроение или ужасяващата тревожност. Това се отнася за периода, в който тялото се възстановява от махмурлук и хормонът на стреса, кортизолът, е повишен.
Силно преработени храни
Свръхпреработените храни могат да променят бактериите в червата. Тази бактерия взаимодейства с нашата имунна система, което в крайна сметка води до хронично възпаление. Възпалението може да причини подуване на корема, но също така може да допринесе за депресия.
За съжаление дори „по-здравословните опции“ в пътеката със замразена храна могат да доведат до признаци на депресия. Тези ястия допринасят за възпаление в червата, където се произвежда повечето серотонин. Когато серотонинът е компрометиран, това се случва и с психичното здраве.
Сложете шепа захар в хладилника и вижте какво ще се случи
Бонбони (и сладки храни като цяло)
Консумацията на естествена захар като тази в плодовете е много по-различна от тази в бонбоните. Всъщност едно проучване установи, че хората, които хапват плодове са по-малко склонни да съобщават за симптоми на депресия. Така че докато бонбоните и други източници на рафинирани въглехидрати може да са вредни за психичното здраве, не всички източници на захар са.