Мозъкът е вселена от спомени, мисли и светлини. Учейки нещо ново, невроните се свързват и създават пътеки от електрически импулси.
По този начин нашият мозък започва да се променя и развива. Той учи и се адаптира. Много е важно ежедневно да ангажираме мозъка си с полезни дейности.
Как да тренираме мозъка си?
Още: Психиатър: Как да поддържаме мозъка си здрав
В днешната статия ще споделим с вас няколко начина, чрез които да тренирате успешно мозъка си.
Как да тренираме мозъка си и да му помагаме да учи и да се развива?
1. Изучаване на нов език
Започнете с изучаването на нов език. Този метод изключително много тренира паметта, засилва връзките между невроните и подобрява концентрацията. Мозъчната пластичност се стимулира и може да се забави стареенето на мозъка.
Още: Изумително: Картографираха част от мозъка, прилича на галактика (ВИДЕО)
Разбира се, че за някои хора ученето на нови езици е много по-лесно, отколкото при други. Защо обаче е така? Задавали ли сте си някога този въпрос? Истината е, че хората, за които смятаме, че им се отдават езиците, имат много по-добра слухова памет, тоест по-лесно запомнят звуци и думи. Любознателните хора, които се интересуват от чужди култури например, също възприемат по-лесно нов език.
Друг ключов момент е способността за имитация. Разбира се, че редовната практика е фундамент. Колкото по-активно използвате един чужд език, толкова по-лесно ще го запомните и усвоите. Може да се възползвате от всевъзможните онлайн езикови курсове или присъствени занятия. Изберете какъв език искате да изучавате и стартирайте с това си начинание.
2. Обучения с практическа насоченост
Практическите обучения са много полезни, тъй като способстват развитието на мозъка, съчетавайки действията с теорията. Така активирате няколко области: мислене, внимание, памет, движение.
Още: Пробив: Мозъчен имплант превръща мислите в реч (ВИДЕО)
Когато вършим нещо, мозъкът учи и помни по-добре. Действието помага да запечатаме дълготрайно новата информация, достигаща до нас. Освен това, практическите действия ни учат и да се справяме с възникнали проблеми. Тоест, учим се чрез принципа на проба-грешка.
Освен всичко останало, практическите курсове способстват и развитието на координацията и креативността ни, особено ако се занимаваме с някаква творческа дейност.
3. Хоби обучения за релакс и развитие
Още: Мозъкът на хората, които бягат маратони, се самоизяжда
Хоби обученията ни помагат да се избавим от стреса. Обучения, които са свързани с плуване, музикални инструменти, фотография, ни помагат да се избавим от стреса, който е неизменна част от натовареното ежедневие на всеки от нас. Именно такива хоби занимания позволяват на мозъка да се изключи и да се презареди. Помнете, че всяко едно хоби е като терапия не само за мозъка, но и за душата.
4. Да бъдеш пример за децата си
Когато човек учи всеки ден, той е чудесен пример за децата си. Ако сте родители, имате малки деца у дома, на които им предстои да постъпят в училище или вече са ученици, трябва много да се замислите какъв пример им давате. Децата следват живия образец в семейството и на вас се пада честта да решите дали да ги мотивирате чрез личен пример и да ги вдъхновите, или ще изберете друг подход.
Ако заедно учите с детето или му показвате различни методики за по-бързо запомняне и разбиране, ще успеете да формирате у него любопитство и самоувереност. Това са много важни неща, които всяко подрастващо дете трябва да притежава.
Не забравяйте, че ученето е магия. Благодарение на знанията, които черпим и попиваме, ние можем да преминем през всяко едно кътче на света.