Какво никога не се прави на Томина неделя?

26 април 2025, 14:13 часа

Томина неделя е последния ден от Празната или Светлата седмица след Великден. Името на този ден е пряко свързан с Тома Неверни, един от светите апостоли. Същевува история, която самото Евангелия потвърждава. Тя е свързана с възкресението на Исус и съмнението на Тома.

Преданието

След като възкръсва, Христос се показва пред своите ученици. По това време Тома не бил с тях. Затова неговите другари му споделили ентусиазирано, че са видели Господа, но Тома не им повярвал. Той бил категоричен, че не може да да се довери, ако сам не види раните на ръцете и ребрата му, причинени от пироните и копието.

Защо се ходи на гробищата на Томина Неделя?

Седмица след Възкресението всички апостоли се събрали пак. Този път и апостол Тома бил с тях. Явявайки се пред учениците си, Христос призовал Томада пипне ръцете и ребрата му, за да се увери. Исус възвеличил всички, които са му повярвали без да са видели Възкресението. Неверието на Тома се трансформирало в силна вяра след като с очите си видял Христовите ръце с рани и ранените му ребра.

Традицията

На този ден по традиция на територията на цялата страна се организират борби, панаири, състезания, пеят се весели песни и се извиват дълги хора.

Томина Неделя - обичаите за късмет през годината

Томина неделя е известна с курбаните, които се колят за Лятната Св. Петка. Целта на тези курбани е светицата да брани земята от суша, наводнение или градушка. В сeлата в Странджа се почита Рибна Св. Петка. На този ден болните оставали да спят край параклис или аязмо, които са наречени на светицата. Хората вярвали, че тя се явявала във вид на златна патица край лечебния извор и всеки, който я зърне, ще бъде излекуван.

На този ден са именици хората, носещи имена Тома, Томислава, Томислав. Жените на Томина неделя пак багрят яйца и правят козунаци, за да раздават за успокоение на душите на мъртвите си близки. Смятало се, че по този начин ще се предоврати превъплъщението им в нещо зло.

В Бесарабия и в Североизточните части на страната понеделникът след Томина неделя се казва „Софинден“. В народните вярвания този е от лошите дни. Трябва да се отбелязва, за да се предотврати сушата. Сушата, както сега, така и преди, е жесток бич за земеделските производители. Затова се налага да се налагат строги забрани. Не можело дрехите да се перат и сушат. Не се копае и не се сее. Така няма да изсъхне храната.

Томина Неделя – всичко за празника

На този ден не се вари мялко, за да не остават говедата без мляко. Спазва се и обичай, целящ предотвратяване на болестта „топалък“ по добитъка и хората. Преди изгрев слънце на кол на оградата жените връзвали мъжки навуща или вълнен парцал, изричайки думите: ”Тука да остане топаллъка!” и „Кол да куца, кон да не куца, кол да куца, вол да не куца, кол да куца, чиляк да не куца!”

Какво се прави на Томина Неделя?

Томината неделя и позната и като „Великден за покойниците“. Наново боядисаните яйца и омесени козунаци се раздават за бог да прости на гробищата, но на гроба не трябва да се оставя нищо. Единствено запалена свещ може да се остави и да се прелее гроба с вода и вино.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Михалева
Десислава Михалева Отговорен редактор
Новините днес