През 2025 г. Великден се падна на 20 април. Точно седмица по-късно православният календар отбелязва Томина неделя, на 27 април. Всяка година празникът се пада на различна дата, отбелязва се в неделята след Великден. Като всеки празник, така и този се свързва с определени традиции, поличби и забрани.
Какво се прави на Томина неделя за здраве и благополучие?
Вярва се, че ако тежко болен у дома изяде боядисано яйце, осветено в църквата, той скоро ще се излекува от болестта си и няма да боледува цяла година.
Ако се измиете със светена вода на Томина неделя, застанали с лице пред икона, в дома ви ще дойде благополучие.
Ако носите червени дрехи на този празник, можете да привлечете просперитет и богатство в живота си.
26 април: Какъв църковен празник е утре, какво трябва и не трябва да се прави
Поличби, свързани с Томина неделя
Ако в нощта срещу Томина неделя, човек види починал роднина насън, това означава, че той го пази от беди и нещастия.
Изхвърлянето на храна и дори трохи от масата на този ден е лоша поличба. Това обещава проблеми и болести.
Ако на този ден младо момиче или момче не излезе навън това е лоша поличба - вярва се, че цял живот го очаква самота или бракът му ще е кратък и нещастен.
Православният празник е неразривно свързан с един от 12-те ученици на Исус – апостол Тома. За него Великден, тоест Христовото Възкресение, настъпва със седмица по-късно от останалите апостоли.
В Новия завет се казва, че след възкресението Христос се явил на своите ученици, които се заключили в къщата, страхувайки се от Юдея. Исус успял да мине през затворени врати. За да убеди учениците си в Своето възкресение, Христос им показал ръцете, краката и ребрата си, които били повредени по време на разпятието.
Томина неделя 2025: Кога се пада, традиции и обичаи
Когато Исус се появил за първи път, един от неговите ученици, апостол Тома, не бил къщата. Не е известно къде е бил той по това време. Според една версия, Тома все още не се бил върнал след разпъването на Спасителя. След като чул историите на другите ученици за чудотворното явяване на Господ, той отказа да ги приеме за истина без доказателства.
"Докато не видя в ръцете Му белезите от гвоздеите и не сложа пръста си в белезите от гвоздеите и не сложа ръката си в ребрата Му, няма да повярвам", казвал Тома. Исус се явил втори път на учениците си и Тома повярвал в Неговото възкресение.