Страната на шоколада - ето кои две държави си оспорват тази титла

26 април 2025, 02:00 часа

Шоколадът има много паспорти, но едно прозвище – „Страната на шоколада“ – сякаш принадлежи само на две европейски държави. Белгия и Швейцария се съревновават повече от век за първото място, противопоставяйки майсторство, иновации и апетит в надпревара, която формира глобалния вкус към сладкото какаово удоволствие.

Обявиха коя е родината на шоколада

Къде започва всичко?

Какаовите зърна идват от далечните тропици, но Белгия и Швейцария приютяват зората на модерната европейска шоколатиерска традиция. В Брюксел аптекарят Жан Ньохаус измисля пралините през 1912 г., докато в Цюрих роденият в Берн Родолф Линдт усъвършенства процеса на коншириране още през 1879 г. Тези две открития поставят стандарта за гладък, топящ се в устата шоколад и за изисканите пълнежи, които днес приемаме за даденост.

Коя държава се намира и от двете страни на Екватора – носи неговото име?

Белгийската шоколадова сцена

Белгия е дом на над 500 шоколатиери и приблизително 2000 бутика, съсредоточени особено около площад „Гран Плас“. Страната изнася шоколад за повече от 3 млрд. щатски долара годишно и е синоним на ръчно излята черупка, напълнена с ганаш или пралине. Характерно за белгийския стил е ниската температура на охлаждане, което запазва летливите ароматни съединения и гарантира дълбок вкус. 

шоколад

Швейцарска традиция

В една малка алпийска страна, където кравите пасат на надморска височина, швейцарските майстори използват млечна мазнина, богата на β-каротин, за да създадат емблематичния млечен шоколад на Даниел Петер от 1875 г. Днес швейцарците консумират средно над 10 кг шоколад годишно – въпреки лек спад през 2024 г., остават в световния топ 3 на глава от населението. Швейцарските брандове предлагат плавна текстура, постигната чрез дълго коншириране, а оживената сцена в Цюрих дава тласък на малки, етични работилници като Garçoa и Laflor.

Какво трябва да знаем за Куба, ако имаме късмета да я посетим

Качество срещу количество

Белгия печели точки по художествена изработка и гастрономическо разнообразие – над 200 различни пълнежа, от шампанско до шафран. Швейцария отвръща с безкомпромисен контрол на качеството: логото „Swiss made“ изисква поне 80 % от процеса да се случва в страната и какаото да е с устойчив произход. Всяко блокче шоколад преминава строг сензорен анализ за текстура и аромат. От финансова гледна точка обаче белгийската индустрия показва по-голяма гъвкавост, създавайки частни етикети за супермаркети и туроператори, докато швейцарците залагат на премиум сегмента и туристически преживявания в заводи-музеи.

шоколад

Устойчиво производство

И в Брюксел, и в Цюрих устойчивостта става задължителна част от бранда. Белгийското сдружение „Beyond Chocolate“ обединява държавата, НПО-та и индустрията с цел до 2030 г. всички суровини да бъдат проследими и без детски труд. Швейцарската програма „Cocoa Platform“ поставя подобни изисквания и изследва агролесовъдни методи, които запазват биоразнообразието в Гана и Кот д'Ивоар.

Какво трябва да знаем за Мексико преди да отидем там

Купувайки сертифициран продукт, потребителят инвестира в социално развитие и получава по-качествен боб, защото фермерите имат стимули да ферментират и сушат правилно. Така битката за титлата се разширява отвъд вкуса – тя обхваща етика, климат и бъдещето на какаовата плантация.

шоколад

Културно влияние

Шоколадът е повече от десерт – той е част от националната идентичност. В Белгия дегустационните маршрути включват забележителности като Музея на какаото и шоколада, а годишният фестивал „Salon du Chocolat“ събира майстори и фермери. В Швейцария влакът „Чоко Експрес“ отвежда туристите от Монтрьо до фабриката Maison Cailler, а Коледният пазар в Цюрих предлага топъл горещ шоколад, приготвен по стара рецепта. И двете държави интегрират какаото в празнични обичаи – белгийците подаряват „Sinterklaas“ фигурки, швейцарците украсяват алпийските колиби с гигантски шоколадови камбани.

Какво трябва да знаем за островната държава Филипините

Коя e страната на шоколада?

Световните класации за вкус редовно поставят белгийските трюфели и швейцарските млечни шоколади на споделения връх. Белгийските шоколатиери вземат превес в категорията за иновации, докато швейцарските лидери държат рекорда за най-висока консумация на глава от населението. В крайна сметка титлата „Страната на шоколада“ не се печели, а се споделя – защото без белгийската изобретателност и швейцарската прецизност днешният шоколад не би бил същият.

Старото име на коя държава е Заир

Белгия и Швейцария са превърнали какаовото зърно в културен символ, икономически двигател и международно удоволствие. Дали ще изберете хрупкава пралина или копринен млечен блок, вие вкусвате традиция, подкрепена от страст и дълга история. Истинският победител е ценителят, който се наслаждава на най-доброто от двата свята.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Денис Витанов
Денис Витанов Отговорен редактор
Новините днес