Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Разширяването на тропическите зони - последица от климатичните промени

18 август 2020, 17:00 часа • 3468 прочитания

Тропическите зони на Земята се разширяват по посока на полюсите. Това е свързано с процесите в океаните, причинени от антропогенните изменения, пише в изследване, публикувано в списание Journal of Geophysical Research: Atmospheres.

Резултатите от наблюденията и климатичното моделиране показват, че през последните 15-20 години покрайнините на тропиците и свързаните с тях субтропични зони се разпростират в по-широки граници. Учените са единодушни, че причината за това е глобалното изменение на климата, но конкретният динамичен механизъм за „смесване” на климатичните зони, определен като „тропическа експанзия”, доскоро не беше изяснен.

БГНЕС посочва, че разширяването на тропическите зони има сериозни икономически и социални последици. Този процес променя посоката на ветровете, предизвиквайки засушаване и горски пожари в региони като Калифорния или Австралия, които вече страдат от недостиг на вода. Без да определят точната причина за тропическата експанзия, климатолозите не биха могли да направят достоверна прогноза, се посочва в материала.

Отделянето на парникови газове със сигурност се отразява на разширяването на тропическите зони, както и разрушаването на озоновия слой и натрупването на аерозоли в атмосферата. Това обаче не е в състояние да обясни високата скорост на тропическата експанзия, както и причината в едни региони това разширяване да протича по-активно, отколкото в други. Това накарало част от учените да предположат, че тропическото разширяване може да бъде обяснено единствено с колебанията в климата на Земята.

В резултат на направените проучвания и създадения климатичен модел, учени от САЩ и Германия установили, че тропическата експанзия е предизвикана основно от затоплянето на Световния океан, а не от преките изменения в атмосферата. Причината тропическите области и океанските течения да се приближават към полюсите се дължи на натрупването на излишна топлина в субтропичните океански зони.

Особено силно се забелязва разширяването през последните 15 г. на сухите субтропични пояси в Средиземномоирето, Австралия и Южна Калифорния. Тропическата експанзия протича по-активно в Южното полукълбо, отколкото в Северното, като причината за това е по-голямата площ на океана там. Това доказва, че повишеното затопляне на субтропичния океан не зависи от естествените колебания на климата, а е резултат от глобалното затопляне, предизвикано от антропогенни причини, пише още в анализа.

Темата продължава и в тези материали.

Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес