Откакто съм в системата - от 2003 г., винаги е имало подобни случки. При една многолюдна система, каквато е полицията, винаги ще има пробив. Става дума за търговия с влияние - купувате си служител на ключова позиция и той започва да работи за вас. Обикновено го правят контрабандисти и наркоразпространители. Винаги ще има пробиви в системата, защото такива хора все ще имат интерес да си "купят" къртица. ОЩЕ: "Колеги, прибирайте се": Директорите, спрели акция срещу контрабандата, били уволнени преди месец
Това заяви криминалистът Иван Савов в ефира на Нова телевизия относно разкритията на гражданско сдружение БОЕЦ, което разпространи снимки на чатове, за които твърди, че са между част от ръководството на ГДБОП и служители на терен в Пловдив. В сигнала се казва, че на 19 ноември 2024 г. полицаите са опитали да проверят тежкотоварен автомобил след подозрение за контрабанда на цигари, но им е било разпоредено незабавно да се изтеглят.
ОЩЕ: "БОЕЦ" пусна ВИДЕО от скандалната акция на ГДБОП в стил "оставете престъпниците на мира"
Савов добави, че това не са изолирани случаи само за България. А за да не се увеличи това влияние, според него цялата система трябва целенасочено и постоянно да извършва вътрешни действия по почистване на такива елементи.
Криминалистът смята, че вътрешният министър се опитва да разреши проблемите в МВР, но се работи на парче.
И друга теория
Савов обясни, че има и понятие, наречено контролирана доставка. "При нея умишлено автомобил, за който се знае, че осъществява незаконна дейност, е пропуснат през границата, за да бъде проследен във вътрешността на страната. Целта е да се види къде ще отиде конкретното превозно средство, за да бъде хванат купувачът на стоката на едро“, заяви той.
ОЩЕ: МВР знае за скандалния случай с чатовете в ГДБОП
По думите му може в случая с разкритията на БОЕЦ да се касае и за това. „Не можем да гадаем. По чат приложения не се дават заповеди. За мен е абсолютно невъзможно проверка да се образува по разговори там. На база на изнесеното от БОЕЦ няма как да се предприемат действия. Ако така се санкционират хора, това изобщо няма да издържи в съда", коментира експертът.