Магистрати излизали разревани от срещи с Петьо Еврото, заплашвал ги с несъществуващи компромати

03 април 2025, 18:01 часа • 4122 | прочитания

Разследването срещу издирвания бивш следовател и главен герой в разследването "Осемте джуджета" Петьо Петров, по-известен като Петьо Еврото разкри шокиращи свидетелства за начина, по който магистрати са били притискани и манипулирани. Според показания по делото, някои магистрати "излизали разревани" от срещи с Петров, а съдийка била блъфирана с компромат срещу нея, който всъщност не съществувал.

Тези разкрития бяха направени по време на разпитите на прокурори от Софийската районна прокуратура (СРП) по делото срещу Петров, които бяха изслушани в Софийския градски съд (СГС) в процеса срещу колегата им Константин Сулев, който е подсъдим от миналата година, след като преди две години градската прокуратура иззе делото от районната и в крайна сметка заключи, че Сулев, който е привлякъл Петьо Петров като обвиняем, е извършил престъпление по служба, като целта му била да набави облага на тогавашния главен прокурор Иван Гешев, да дискредитира Петров и магистрати, а също и прокуратурата. Още: "Управляват заради еврото, но да не говорят за Еврото?" Докога обществото ще търпи записи, снимки и чатове

Според обвинението Сулев е образувал делото срещу Петров след посещение на бившия районен прокурор на София Невена Зартова в кабинета на Гешев. След това тя се самосезирала по публикация в медия, в която имало снимка пред ресторант "Осемте джуджета" на Петров с и.ф. главния прокурор Борислав Сарафов. Установено било още, че делото не е трябвало въобще да бъде наблюдавано от СРП, а от градската прокуратура заради твърдения за замесени магистрати.

Камери в очила и хиимикалки

Разследващите описаха как в началото делото се развивало като "водовъртеж във фуния" – постоянно пристигала нова информация, а адвокати сами предлагали да водят свидетели. При първоначалните действия били иззети чували с доказателства, включително видеокасети с необичаен формат, камери, монтирани в химикалки и очила. Още: "Ще се отърват от нея": Ако продължи да говори за Пеевски, ще кажат, че Теодора Георгиева е на записите на Пепи Еврото

Прокурор Георги Иванов разказа, че основна цел на разследването била да се установят пострадали магистрати, които били принуждавани да вършат определени действия чрез компромати. Той описа как през май и юни 2023 г. екипът работел денонощно, а потокът от информация бил непрекъснат. В крайна сметка, напрежението и натоварването му се отразили здравословно. "Свидетелите бяха като роботи, идваха и говореха сами", каза Видов.

Друг важен акцент от заседанието беше въпросът за разпит на защитен свидетел в дома ѝ. Прокурор Йордан Петров настоя колегите му да разяснят дали такава практика е обичайна. Оказа се, че свидетелката била разпитана в дома си поради силната ѝ притесненост, а майка ѝ работела в СРП. Бившата районна прокурорка Зартова обаче заяви, че не си спомня да е разпореждала подобен разпит и отрече делото да е започнало по настояване на бившия главен прокурор Гешев.

Ролята на Нотариуса

Според прокурор Петров всичко това се случило "не без любезното съдействие на Мартин Божанов-Нотариуса", който по това време не бил доволен от работата на прокуратурата. "Делото срещу Петров е пример как е действал Нотариуса", заключи прокурор Йордан Петров, цитиран от Lex.bg. Още: Бившата жена на Петьо Еврото го "разпозна" - проговори за срещи с българския европрокурор

Съдът призова за следващото заседание ключови фигури, сред които Гешев, градския прокурор Илияна Кирилова, депутата от "ДПС-Ново начало" и бивш вътрешен министър Калин Стоянов, члена на Висшия съдебен съвет Йордан Стоев и бившия шеф на "Вътрешна сигурност" в МВР Стефчо Банков.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес