Мащабните мита на Тръмп веднага повлияха на цената на петрола

03 април 2025, 09:43 часа • 816 | прочитания

Цените на петрола бяха поскъпнали с един долар в следборсовата търговия в сряда, 2 април, но след като американският президент Доналд Тръмп обяви мащабни реципрочни мита за търговските си партньори, последва промяна. Политиката на републиканеца ще въведе базова тарифа от 10% върху всички стоки от всички страни, с изключение на тези, които отговарят на споразумението за свободна търговия USMCA между Мексико, Канада и Съединените щати. За ЕС митата са 20%, за Великобритания - 10 на сто, за Китай - 34% (досега бяха 20%, т.е. ще нараснат до 54%). Митата влизат в сила от 5 април.

Още: След стряскащите мита на Тръмп: Китай готви контрамерки

Така цените на петрола се понижиха, защото има опасения, че глобалната търговска война може да намали търсенето.

Цените

Фючърсите на сорта "Брент", който е референтен за Европа, паднаха до 73,03 щатски долара тази сутрин. За сравнение - в края на вчерашния ден цената беше стигнала 75,07 долара.

Фючърсите на американския суров петрол West Texas Intermediate (WTI) дори слязоха под 70 долара - 69,73, а вчера бяха достигнали до 71,71 щатски долара.

Още: Митата на Тръмп - уловки: Колко ще плаща България и кои държави ги няма?

Защо цените падат?

Тарифните политики на Тръмп биха могли да подтикнат инфлацията, да забавят икономическия растеж и да ескалират търговските спорове - възможности, които ограничават ръста на цените на петрола: "Денят на свободата" може да се превърне в "Ден на инфлацията": Предупреждение.

Снимка: iStock

Към сложната картина на глобалните доставки се прибавя и фактът, че в сряда Русия - вторият по големина износител на петрол в света - наложи ограничения по още един основен маршрут за износ на нефт. Тя спря товаренето в един от кейовете на най-голямото си пристанище в Черно море - Новоросийск. Това се случи дни след като украински дронове поразиха инфраструктура от ключовия Каспийски тръбопроводен консорциум, което засегна тежко и Казахстан: На фона на украински удари: Засегнати са доставките на нефт и в най-голямото руско пристанище на Черно море.

Русия произвежда около 9 милиона барела петрол на ден, което е малко под една десета от световното производство.

Интересното е, че в списъка с държави, на които Тръмп наложи мита, липсват Русия и Беларус. Те не присъстваха и в речта му относно новата политика. Засега обяснение няма.

Още: Сенатът на САЩ контраатакува Тръмп: Отмени митата за Канада

В сряда инвеститорите се отърсиха от предимно негативните данни за държавните запаси от суров петрол в САЩ. Данните на Администрацията за енергийна информация показаха, че през миналата седмица запасите от суров петрол са нараснали с изненадващо голям обем от около 6,2 млн. барела, предаде Reuters.

Още: Канадският премиер каза какво ще се случи със световната търговия след митата на Тръмп

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес