Единствените му оръжия бяха няколко ножа и каиши, за да завърже жертвите си. И въпреки това, за по-малко от час той уби 19 души. Това е бройка, по-висока от убийствата, които някои японски окръзи регистрират за 5 години.
Нивата на убийства в Япония карат САЩ да изглежда като зона с военно положение. През 2014 г. Япония отчита едва 11 убийства. А Чикаго, с 5 пъти по-малка площ от Япония - 416. Разлика от над 3500%.
Когато в Япония се случи масово убийство, извършителят рядко носи огнестрелно оръжие. Въоръжен е предимно с нож. Такъв беше и случаят с трагедията в Канагава, когато бивш служител на център за хора с увреждания нахлу в сградата и намушка 50 души, 19 от които фатално, пише GlobalPost.
26-годишният Сатоши Уемацу извърши най-смъртоносното масово убийство в Япония от Втората световна война насам.
За разлика от стрелеца в църквата в Руан, Уемацу не е воден от расистки подбуди. За разлика от атентаторите от Париж и Брюксел, той не е свързан с религиозни екстремисти. Мотивът му е бил желанието му да прочисти обществото от хората с увреждания.
Няколкото редки масови убийства в Япония също се осъществяват чрез атаки с нож.
През 2008 г. мъж, "уморен ог живота", уби 7 души с камиона си и с нож в търговски център. Тогава собственик на магазин в центъра сподели шока си: "Японците не са свикнали с такива неща. Тук не е САЩ".
През 2001 г. мъж, на който му било "писнало от живота" наръга 8 деца в начално училище. А през 1995 г. Япония преживя най-смъртоносното си масово убийство - атака на представители на култ с газ зарин в метро, взела 12 жертви.
Има причина никоя от тези атаки да не е осъществена с огнестрелно оръжие - на практика всички подобни оръжия са незаконни в Япония. Страната прилага строга политика за оръжията от пост феодалния период насам.
Притежанието на пистолет в Япония се наказва с до 10 години затвор, а пушка може да притежаваш, само ако тя е от преди 1971 г., а след смъртта ти твоите деца са задължени да я предадат на властите.
Броят на легарните огнестрелни оръжия в Япония е силно ограничен, а за да притежава човек оръжие, трябва да мине през много сложна процедура.
Държат се множество тестове по стрелба, писмени изпити и ежегодни инспекции от полицията. Органите на реда също така държат да знаят къде точно се намира оръжието у дома. Също така е нужна и оценка за психическо състояние, което вероятно е разколебало нападателя от Канагава да опита да се сдобие с оръжие.
И въпреки че инцидентът повдига много въпроси и се случва в контекста на почти непрекъснати масови убийства в САЩ и Европа, Япония е безспорен свидетел на чувствително намаляване на броя на убийствата в страната.
Заради строгите закони за оръжията, масовите убийци в Япония разчитат на ножове
27 юли 2016, 12:57 часа • 2120 прочитания
Десислава Любомирова
Отговорен редактор