В навечерието на 70-та годишнина от края на Втората световна война шефът на администрацията на руския президент Сергей Иванов изрази загрижеността си, че някои политици от САЩ и Запада умишлено се опитват да „пренапишат“ истрията, като я изопачават. Това казва той в интервю за "Русия днес" (Russia Today).
„И днес съм обезпокоен от това, че в САЩ и някои страни от Западна Европа политиците преднамерено се опитват да пренапишат историята, за да изопачат фактите, поставяйки комунизма и фашизма на едно ниво“, каза буквално Иванов.
По думите му това изобщо не съответства на действителността.
„Това просто не е истина, - настоява шефът на администрацията на Владимир Путин. – И нашите ветерани, както и по-голямата част от руснаците, никога няма да се съгласят с това.“
По-рано в руската столица се проведе конференция, организирана съвместно от московския център "Карнеги" и посолството на САЩ, посветена на опита на руско-американското сътрудничество в годините на Втората световна война. В хода на дискусиите директорът на "Карнеги" Дмитрий Тренин отбеляза „колосалното невежество“ сред гражданите, както на Русия, така и на САЩ относно това, което се е случило в онези години.
„Подозренията, породени на основата на невежеството, са крайно опасни", коментира политологът. "Аз виждам подобни прояви и от страна на Москва, и от страна на Вашингтон“
Джон Байърли, посланик на САЩ в Русия в периода от 2008 до 2012 година, е солидарен с Тренин (бел. ред. - преди да отиде в Русия, Байърли беше посланик на САЩ в България).
"Днес най-големият проблем не е в пренаписването на историята на Втората световна война, а в невежеството на повечето хора и в недостатъчната информация за реалните събития от онези години", подчертава Байърли.
За пример Джон Байърли даде разказа на негов познат американски професор, който в началото на учебната година провел анкета сред студентите си относно загубите на САЩ и СССР в битката срещу фашистка Германия.
„Резултатите са поразяващи. Според някои от студентите на фронта са загинали 90 хил. американци и около 100 хил. съветски войници.“
Бившият посланик е учуден и от това колко малко хората от двете държави знаят за сътрудничеството между САЩ и СССР в периода на войната.
„В периоди на криза в отношенията между Русия и САЩ трябва да се погледне към това сътрудничество, което е било преди 70 години. Не е възможно да се преоцени значението на фронтовото братство между войниците на СССР и САЩ в постигането на общата победа. Между участниците на антихитлеристката коалиция е имало противоречия, но те са могли да се съсредоточат върху общата цел.“
В своето интервю Сергей Иванов все пак набляга на това, че много исторически документи доказват, че именно СССР е изиграл решаваща роля за „положителния изход на най-страшната в историята война.“
Според политолога Дмитрий Орешкин всички прекрасно разбират, че 70-та годишнина от победата във Втората световна война изцяло се използва от Кремъл да покаже победата на Русия над Запада: „Онези, които не са учили история и я познават само от телевизията, разбират нещата така: Целият свят е бил срещу нас, а ние сме победили.“ Ако им се разкаже за „ленд-лиз“, те признават нейната важност.
Ленд-лиз е държавна програма, според която САЩ предоставят на съюзниците си през Втората световна война боеприпаси, техника, продоволствия. Според мнението на много експерти, включително и съветски, без тази помощ войната е можело да придобие непредсказуем характер и да доведе до още поведе жертви.
Според Орешкин съветският човек от училище е израснал с фалшифицирани данни: „Той сляпо вярва, че именно Чърчил е казал за Сталин, че е получил Русия с рало, а я е оставил с атомна бомба, макар че това са думи на еврейския историк Исак Дойчер. С две думи казано, цялата основа на историята на Великата отечествена война е фалшифицирана от самото начало.“
Дали същото се случва и сега: историята се разглежда така, както е угодно на Кремъл?