Ракетите Patriot ("Пейтриът") най-накрая пристигнаха в Украйна, но реалността може и да противоречи на рекламата. Украинските оператори на ПВО получиха високи оценки по време на обучението, но мащабът на заплахите за Украйна е такъв, че новите системи рискуват да не се справят с тях. Такава позиция е публикувана в американското издание The National Interest* (консервативно издание, което е приближено до републиканците и е създадено от Ричард Никсън).
Позицията е факт точно преди Пентагона да потвърди, че Украйна е свалила руска ракета "Кинжал". Официално беше казано, че ракетата е свалена именно със система "Пейтриът". За тази ракета руската пропаганда от години внушава, че е недосегаема за каквито и да е съществуващи ПВО системи, защото е хиперзвукова. Но според изданието Defense Express "Кинжал" е хиперзвукова само във фантазиите на рашистите". Защото, въпреки че се ускорява до хиперзвукова скорост благодарение на ускорителя, ракетата не може да поддържа такава скорост постоянно. Още в крайната зона, т.е. по време на атаката, тя навлиза в целта по балистична траектория и е далеч от хиперзвукова скорост, макар и с висока такава.
ОЩЕ: Журналист на BILD показа кадри на свалената ракета Кинжал (ВИДЕО)
На този фон ето какво пише Джеф Ламир в The National Interest. Ламир е офицер в американската армия и се занимава именно с ПВО:
Спектърът от заплахи обхваща целия арсенал от руски ракети и дронове. Русия е въоръжена с набор от безпилотни системи от домашни разузнавателни дронове до по-модерни дронове камикадзе, произведени в Иран. Patriot е в състояние да прехваща няколко класа дронове, но това не е въпрос само на тактика, но и на икономика: дроновете могат да използват своята маневреност и да летят по специални маршрути, като се съобразяват с терена, оставайки незабелязани от радарите на Patriot. Освен това е съмнително да се използват ракети-прехващачи на стойност 3 милиона долара за унищожаване на дронове, които струват няколко пъти по-евтино.
Това е вярно, когато запасите от украински ракети-прехващачи от съветската епоха са на изчерпване, а американските ракети Stinger (портативни ракети "земя-въздух") също са в недостиг. В такъв случай дадените вече Patriot е единствената защита на Украйна срещу руското въздушно господство. САЩ няма да дадат просто така още такива ракетни системи. Да започнем с това, че те са ценна стока. Тази година Вашингтон закупи само 252 броя ракети PAC-3 MSE за цялата американска армия и много от тях ще бъдат въведени постепенно, за да заменят остарелите модели.
Трябва се има предвид, че оперирайки сама, без да е част от цялостна система, батареята Patriot е в най-добрия случай съмнителна. Тази система е технологично превъзходна, но не може да се използва с пълния си потенциал без техническо обслужване. Системите Patriot са ограничени до защита на основни цели и са проектирани да работят в тандем със системи за ПВО, които поразяват цели на големи и малки височини. Без тях за "Пейтриътите" ще има изобилие от цели и резултатът ще бъде или пропуски в отбраната или бързото изчерпване на ракетите.
Освен това системите Patriot са уязвими сами по себе си. Работата на радара издава местоположението на системата, след което комплексът става открита мишена за руски атаки. Така Patriot далеч не е панацея нито за защита на военната техника, нито за украинския народ.
И накрая, логиката "направи нещо", според която тези системи бяха прехвърлени в Киев, е в разрез с всякакви постижими стратегически цели на САЩ. Нито прикритието с помощта на системите Patriot, нито, напротив, тяхата липса ще спре военни действия в Украйна.
Въздушната война е едно от средствата за формиране на маневрени операции и на този фронт както украинските, така и руските сили са в задънена улица. В допълнение, защитата на Украйна от въздушно нападение също възпрепятства преговорите, като създава илюзията, че руската заплаха може да бъде смекчена за неопределено време. И колкото повече се бави преговорният процес, толкова повече украинци умират и толкова по-опустошителни са дългосрочните щети върху инфраструктурата на страната.
Като се имат предвид тези тактически и оперативни недостатъци, изпращането на допълнителни системи в Украйна от САЩ е стратегически съмнително. Системите Patriot няма да прекратят военните действия и да дадат предимство на Киев в преговорите, няма да позволят Крим или Донбас да бъдат върнати. Те въплъщават фалшиви американски ангажименти, които само ще удължат кръвопролитието в Украйна.
Време е да се откажем от идеологическия ангажимент към териториалната цялост на Украйна, тъй като той само изостря максималистичните и непостижими цели на Киев - например да върне Крим. Руско-украинският конфликт едва ли ще се върне към статуквото и Вашингтон ще трябва да го признае. Украйна успя да постигне известен напредък в Донбас през 2022 г., но дългоочакваните пролетни офанзиви и от двете страни тепърва предстоят, а истинската сталинградска безизходица в Бахмут предотвратява териториалните придобивки от двете страни.
САЩ могат да поемат по различен път: опцията за посредничество и деескалация. Америка отстъпва инициативата и влиянието си, когато позволява на други да сключват сделки, като неотдавнашното посредничество на Китай за сближаване между Иран и Саудитска Арабия или улесняването на Турция на сделка за зърно между Украйна и Русия. Френският президент Еманюел Макрон, заедно с Китай, вече започна да полагат основите за договорено прекратяване на военните действия.
Противно на гръмкото си изказване в началото на конфликта, Германия не е напреднала много нито в икономическата "развръзка", нито във военната модернизация. САЩ биха могли да се възползват от безизходицата по фронтовите линии, за да преговарят за прекратяване на военните действия или поне за временно примирие. По-нататъшното изчакване само стеснява възможностите на Вашингтон, когато военните ресурси на Украйна са напълно изчерпани.
Въпреки това Вашингтон все още има възможност да изиграе полагащата му се роля и да прекрати конфликта. Тактическите средства не могат да постигнат стратегически цели. Оръжейните системи няма да играят решаваща роля, за разлика от дипломацията. Вашингтон все още може да направи повече с по-малко. Пътят към мира в Украйна може да бъде постлан не с оръжие, а с дипломатическо изкуство.
ОЩЕ: Ефективността на украинската ПВО достигна 90%, над Киев - 100%
Автор: Джеф Ламир. Той е научен сътрудник в мозъчния тръст Defense Priorities.
Превод: Ганчо Каменарски