Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Ще спечели ли Русия войната за Донбас?

27 април 2022, 21:00 часа • 15559 прочитания

Докато руските сили се подготвят за източна офанзива в Украйна, която и двете страни определят, че ще бъде решаваща за хода на войната, перспективите за смислени мирни преговори за прекратяване на най-голямата хуманитарна катастрофа в Европа от 1945 г. насам изглеждат по-мътни от всякога. Поне докато съдбата за Донбас не бъде решена, пише Марк Епископос в авторитетното американско издание The National Interest.

Още: Завръщане към Студената война: Путин рискува с Пхенян, за да победи в Украйна

Още: Топ 3 снайперски пушки в армията на САЩ за всички времена

Руските военни изясниха целите си, тъй като войната в Украйна навлиза във втората си фаза. „От началото на втората фаза на войната", която започна буквално преди два дни, една от задачите на руската армия е да установи пълен контрол над Донбас и Южна Украйна. Това ще осигури сухопътен коридор към Крим“, каза в петък генерал-майор Рустам Минекаев, временно изпълняващ длъжността командир на Централния военен окръг на Русия.

Съобщението на Минекаев изглежда опровергава по-ранните украински и западни оценки, че предстоящата руска офанзива ще бъде ограничена до най-източните райони на Донбас, където руските военни разполагат с къси и сигурни линии за снабдяване и ще се възползват от по-изгоден терен на бойното поле.

Остава неясно дали Русия възнамерява да контролира ключовия югозападен пристанищен център Одеса директно или чрез прокси държавни споразумения, наподобяващи отцепилите се Донецка и Луганска народни републики (ДНР и ЛНР), нито пък Кремъл разкри плановете си за съдбата на украински територии, които вече са под руски контрол.

Още: Позиция: Украйна трябва да бъде поканена да влезе в НАТО

Още: Подли трикове: Как Русия отнема жилищата на собственици в Мариупол (СНИМКИ и ВИДЕО)

Секретарят на Съвета за национална сигурност и отбрана на Украйна Алексий Данилов се зарече в интервю за изданието "Украинская правда", че няма да има "Херсонска народна република", визираща окупирания южен град Херсон. Според скорошни доклади руските политици планират да присъединят Херсон към Русия, като организират референдум, който да го направи част от съседния анексиран Крим.

Говорителят на руското външно министерство Мария Захарова каза в петък (22.4), че Москва е направила предложение за мир на Киев на 15 април, но все още не е получила отговор от украинска страна. „Русия никога не е изразявала отказ да преговаря“, добави тя. Коментарите на Захарова бяха подкрепени от говорителя на Кремъл Дмитрий Песков. „В момента украинската страна получи нашия проект на документа, който включва точно формулирани точки. Топката е в тяхното поле. Чакаме отговор“, каза Песков.

Съветникът на украинския президент Михаил Подоляк потвърди на 20 април, че Украйна е получила руските предложения и ще ги проучи през следващите дни.

Въпреки че Украйна все още не е предоставила официално отговор, секретарят на Съвета за национална сигурност и отбрана Алексий Данилов изрази песимизъм относно възможността за мирно споразумение. „[Войната може да се върне] по всяко време. Не вярвам на мирно споразумение с Руската федерация. С течение на времето в нашата история сме изпитвали това многократно. Те [мирните споразумения] бяха постоянно нарушавани“, казал той пред репортери.

Още: Путин в Пхенян - какво да очаква светът?

Още: Първи бой между роботи в Украйна: Започва нова военна ера (ВИДЕО)

Британският премиер Борис Джонсън предупреди тази седмица, че мирните преговори между Русия и Украйна са обречени поради липсата на добросъвестност на руския президент Владимир Путин. „Много е трудно да се види как украинците могат да преговарят с Путин сега, предвид очевидната му липса на добросъвестност“, казал той пред репортери. „Как можеш да преговаряш с крокодил, когато кракът ти е в челюстите му? Това е трудността, пред която са изправени украинците. Просто трябва да продължим със стратегията да им доставяме оръжия“, каза той.

И Москва, и Киев изглежда вярват, че предстоящите боеве в Донбас и на юг ще се окажат решаващи за изхода на войната.

„За нас битката за Донбас е много важна. Това е важно поради различни причини, преди всичко от съображения за безопасност. Нашата групировка, разположена в Донбас, е една от най-добрите военни, с които разполагаме. Това е голяма групировка и Русия иска да я обгради и унищожи“, каза украинският президент Владимир Зеленски в по-ранно интервю, добавяйки, че предстоящите битки „могат да повлияят на хода на цялата война“.

Ако Украйна успее да нанесе голямо поражение на руските сили в района на Донбас, Кремъл ще остане с драстично ограничени възможности за продължаване на тази война. Като последица от потенциалния провал на Русия в Донбас, две от първоначалните цели на инвазията – промяна на режима и трайна деградация на украинските военни способности – може да станат почти невъзможни за постигане без прибягване до катастрофална ядрена ескалация.

Но ако руските военни могат успешно да изолират източните войски на Украйна в „джобове” и да ги унищожат, Москва ще неутрализира голяма част от обучените части на украинските въоръжени сили. Както отбеляза Даниел Дейвис, пенсиониран подполковник и старши сътрудник в Defense Priorities, няма да има нищо, което да спре руснаците да консолидират контрола над по-големия регион на Донбас и да продължат напред с обсадата на Харков, вторият по големина град в Украйна.

Решителна победа в Донбас би поставила руските сили в благоприятна позиция да нанесат удар в посока Одеса и в крайна сметка да се върнат в района на Киев.

Графикът на Кремъл за войната в Украйна се ръководи от силно вътрешно съображение: западни военни твърдят, че Москва се надпреварва да постигне големи победи на бойното поле до 9 май, денят, в който Русия празнува съветската победа над нацистка Германия във Втората световна война.

Тъй като и двете страни изглежда държат на по-голямо влияние, смислените мирни преговори вероятно не са предвидени, докато битката за Донбас не бъде решена.

Борис Джонсън призова Запада да се подготви за „реалистичната възможност“ Русия да спечели войната, описвайки ситуацията като „непредвидима“. Тъй като инвазията в Украйна навлиза в третия си месец, изявлението на Джонсън бележи първото публично признание от западен лидер, че Русия може да надделее.

Остава да се види дали основните членове на НАТО ще се стремят да коригират своя подход, който досега се съсредоточаваше върху координирането на безпрецедентна програма за трансфер на оръжие, целяща да помогне на Украйна да отблъсне и евентуално да победи руската инвазия, особено ако Кремъл постигне значителни успехи на бойното поле в източните региони на страната през следващите седмици.

Марк Епископос е репортер на националната сигурност за National Interest.

Превод: Ганчо Каменарски

Всичко за войната в Украйна на живо - четете тук.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ганчо Каменарски
Ганчо Каменарски Отговорен редактор
Новините днес