"Черно море ще е руско езеро": С Крим Путин обгражда НАТО, ще налага контрол и на България

28 април 2025, 07:30 часа • 4123 | прочитания

Запазването на Крим като част от Русия може да прекъсне достъпа на Америка и Европа до Централна Азия и в същото време да бъде голяма полза за Китай, пише The National Interest. Според автора на публикуван там анализ, Русия "пълзи във всички посоки" и практически "обгражда" НАТО.

Държавният секретар Марко Рубио вече проведе разговори в Париж с европейски и украински лидери относно мирния процес. Изборът пред лидерите от двете страни на Атлантическия океан е един и същ: те могат или да превърнат Украйна в крепост на границите на НАТО срещу руския империализъм, който се разпространява във всички посоки, или могат да се хванат на руската стръв и да я пожертват в името на Пировия мир. Всяко мирно споразумение ще изисква ясна оценка на трансатлантическите интереси в региона и териториалната цялост на Украйна. Признаването на руския суверенитет над Крим би било пагубно за американските и европейските интереси и тяхната позиция на евразийския континент.

Черно море - руско езеро

Кримският полуостров е короната, която увенчава Черно море и позволява контрол на акваторията във всички посоки. Крим под контрола на Кремъл превръща Черно море в руско езеро и позволява на диктатора Владимир Путин да управлява цялото украинско крайбрежие от Одеса до делтата на Дунав, както и над Молдова и Румъния. Още: Политическо земетресение след "окончателната оферта" на Тръмп към Зеленски

Контролирайки Крим и Черно море, Русия ще може безпрепятствено да завърши завладяването на Закавказието. Тя вече е навлязла дълбоко в Грузия, принуждавайки страната да се отвърне от Европа. Зараждащата се арменска контрареволюция, призвана да отхвърли руското иго, няма да устои на безмилостния натиск на Москва да я върне в лоното на руско-съветската империя.

Смазвайки Грузия и Армения под желязната си пета, Путин ще реализира дългогодишната си мечта да възстанови руския контрол над Черно море от турската граница на изток до Румъния на запад. Крим като символ на властта на Кремъл над Черно море и Закавказието ще се превърне в голяма победа на неговата "специална военна операция". За Америка и Европа това би било колосално стратегическо поражение.

Русия, с Крим и Кавказ под нейното знаме, ще доминира в нарастващия икономически коридор Централна Азия – Закавказие – Европа (CACE). Така нареченият среден коридор представлява регионална алтернатива на доминирания от Русия северен транссибирски коридор. Москва подкопава тази нарастваща икономическа артерия, която насърчава автономията на републиките от Централна Азия и Закавказието. Още: Мир с Путин: Тръмп доказа с брутални примери, че живее във виц за Дядо Коледа (ОБЗОР - ВИДЕО)

След като Крим твърдо контролира Черно море и Закавказието, Русия ще се опита да затвори тази транскаспийска врата към Централна Азия, за да потисне зараждащата се независимост на региона. Запасите от редкоземни метали в Централна Азия значително надвишават тези на Украйна, да не говорим за изобилните ѝ запаси от петрол и газ, които се разработват главно чрез американски инвестиции. Така руският контрол над Крим застрашава достъпа на САЩ и Европа до минералните ресурси на Централна Азия.

Китай печели

Ако евразийските "тесни места" между Централна Азия и Европа попаднат под руски контрол, Китай ще бъде основният бенефициент. Русия постепенно се превръща в икономически васал на Китай и няма лостове, за да се конкурира с него икономически на целия континент. В момента китайски инженери полагат магистрала, която ще свърже пътните мрежи на Иран, Армения, Грузия и Русия. Китай подписа стратегически партньорства с Азербайджан и Грузия и получи концесия за експлоатация на дълбоководното черноморско пристанище Анаклия. В цяла Централна Азия Китай отдавна е изместил Русия като водещ икономически играч. Още: Трета украинска атака срещу руските убийци, почернили Суми, пак взривове в Крим

Ако Китай спечели най-много от руския Крим, то най-много ще загубят страните от НАТО: Турция, Румъния и България. Контролът над Крим значително ще укрепи регионалната позиция на Русия спрямо Турция и ще ѝ позволи да проектира сила и влияние в Източното Средиземноморие. Разработването и експлоатацията на запасите от природен газ в западното Черно море от три страни от НАТО ще бъдат застрашени от прекъсване и тормоз от Русия. При развитието на търговските пътища към тюркските републики в Централна Азия Анкара ще трябва да вземе предвид руския контрол над Закавказието и Черно море.

Американското съгласие с руското управление над Крим – заедно с Южна Осетия, Абхазия, Луганска и Донецка област – подкопава сигурността и спокойствието в целия Черноморски регион от Кавказ до Източното Средиземноморие. Такъв жалък мир би посял семената на конфликт за поколения напред и би бил обект на основателни критики за десетилетия.

Президентът на САЩ Доналд Тръмп и държавният секретар Марко Рубио казаха, че ако няма напредък в мирното уреждане, САЩ ще си измият ръцете от ситуацията. Поговорката обаче гласи, че лошата сделка е по-добра от липсата на такава и в случая с Украйна това е особено подходящо. Американските усилия за спиране на кръвопролитията са възпрепятствани от погрешна стратегия, която подкопава, вместо да укрепва американския лост при преговорите за трайно прекратяване на огъня. Неуспехът на Америка да определи Русия като агресор и изключването на Украйна и Европа от мирните преговори отслаби нейното влияние. Още: "Мир сега или да се бие три години и да загуби цялата страна": Тръмп отново атакува Зеленски

Услугите на САЩ към Путин

Просто е удивително, че САЩ не чертаят собствените си червени линии, а са готови да уважават тези на Русия. В пристъп на арогантност Америка напразно се опитва да разруши китайско-руското "партньорство без граници", така че Русия при никакви обстоятелства не трябва да бъде допускана да вбива клин между Съединените щати и Европа.

Първите американски стъпки към мир в Украйна бяха в най-добрия случай озадачаващи, а в най-лошия изключително вредни за интересите на САЩ в противопоставянето с Русия и Китай. Не е твърде късно да коригирате курса и, в дългогодишната американска традиция, да направите правилния избор, след като сте изпробвали всички други възможности.

Разговорите в Париж с европейски и украински партньори представляват възможност за САЩ да преразгледат мирните си инициативи и да ги насочат в друга посока. Съединените щати, заедно със своите партньори отсам Атлантическия океан, би било разумно да развият общо разбиране на териториалните и регионални въпроси, необходими за трайно примирие. Главно сред тях е споделеното трансатлантическо желание за свободно и отворено Черно море, пише The National Interest. Още: Заради Крим: САЩ разместиха пластовете, преговорите в Лондон се провалят

Отстъпките, които влошават регионалната сигурност и стабилност и подкопават американските и европейските интереси в контекста на руските и китайските интереси, не трябва дори да се обсъждат. Следователно руският Крим е обречено начинание, тъй като ще доведе до директна капитулация на американски и европейски позиции в Евразия и Източното Средиземноморие. Нещо повече, това може да постави основите за още по-кървав регионален конфликт в бъдеще. Има по-добър начин да прекратим военния конфликт, докато все още имаме силни карти. Така че нека не пропиляваме величието на Америка. Още: Съдбата на окупираните украински земи: Твърди изявления и гръмки слухове

Автор: Кауш Арха 

Превод: Ганчо Каменарски

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес