Заради разходите за отбрана: Германия поиска дерогация от правилата за бюджетния дефицит

28 април 2025, 13:24 часа • 429 | прочитания

Германия е поискала от Европейската комисия (ЕК) освобождаване от ограниченията на Европейския съюз за вземането на заеми, за да увеличи разходите си за отбрана през следващите няколко години. Това съобщи Ройтерс, след като се запозна с писмо на германския министър на финансите Йорг Кукис. ЕК предложи да позволи на държавите членки да увеличават разходите си за отбрана с 1,5 процента от брутния си вътрешен продукт (БВП) всяка година в продължение на четири години, без да предприемат дисциплиниращи мерки, когато дефицитът надхвърли 3 процента от БВП.

Писмото

"Разглеждаме предложението на Комисията за координирано активиране на клаузата за национално спасяване от Пакта за стабилност и растеж като важна допълнителна мярка, която да позволи увеличаване на разходите за национална отбрана, като същевременно се запази фискалната устойчивост", се казва в писмото на Кукис.

Още: Наистина ли е зле положението: Вълна от фалити в Германия. Защо?

ЕК се надява, че предложението ще бъде възприето с широко одобрение от 27-те държави членки на ЕС и ще спомогне за увеличаване на инвестициите в отбраната на съюза с 650 милиарда евро през следващите четири години, за да развие способности за възпиране на потенциална агресия от страна на Русия. Досега обаче само Португалия и Полша са проявили интерес към освобождаването от ограниченията. Страните от ЕС с висок държавен дълг са скептично настроени към вземането на големи заеми, с които да се покрият разходите за отбрана.

Искането на Германия може да насърчи и други държави да последват този път, въпреки че държавният ѝ дълг през 2024 г. представлява 62,5 процента от БВП - равнище, много по-ниско от това на Италия, Франция и Испания, чийто държавен дълг надхвърля 100 процента от БВП, поради което те не желаят да кандидатстват за освобождаване.

Френският премиер поиска правилата на ЕС да не важат за разходите за отбрана

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Пламен Иванов
Пламен Иванов Отговорен редактор
Новините днес