Когато водили Исус Христос към Голгота, ако дори един-единствен човек е бил извикал, че той е невинен, процесът е щял да бъде разгледан отново. Такъв човек не се намерил. Днес от хората с дясно мислене никой не смее да се противопостави публично на тезата, че вероучението нямало място в училище. Не, вероучението има място в българското училище! Дори е закъсняло. Откъде идва объркването и мълчанието?
От това, че общественото пространство в защита на тезата за вероучение беше заето от хора, носители на проруската пропаганда, от бившия президент Георги Първанов, от колеги-журналисти, които в професионалните си биографии през годините са защитавали руското влияние в България, от обществено активни фигури, чийто авторитет отдавна е под въпрос.
Още: "Нашата мила родина е една голяма пералня за пари": Църквата и средствата за учебници по религия
Има ли нещо гнило?
От друга страна, традиционно десни хора и либерали категорично заявяват позицията си против с аргумента, че след като комунисти и путинисти са "за", значи тук има нещо гнило, тук има заговор за влияние.
Ами като е оставено празно пространството за действие от тяхна страна, може и да се опитат да злоупотребят под маската на добри намерения. Или поне да се надяват. Ако не друго – три дни слава в прожекторите са им гарантирани.
Снимка: Getty Images
Но да видим доколко са основателни тези опасения. Как точно Русия ще проникне в българското училище чрез религията?
Още: Кой ще преподава часовете по религия и как ни говори църквата? Спор за новия предмет в училище
Русия - неблагодарното дете
Това, че Русия е източноправославна, е крайно неубедителен аргумент, защото точно ние сме дали на Русия и християнството, и азбуката. И пак ще й дадем, ако се наложи. Но не от чувство за "братство", защото руснаците на нас не са ни братя, а заради дълбоко залегнала хуманност, която носим по нашите географски ширини. Разбира се, мнозина знаят, че децата (в случая духовното "дете") са неблагодарни. И от това най-много боли, но светът е така устроен, че родителите дават, независимо от всичко, а децата получават.
Още: Добродетели, етика, религия, индоктриниране: От първи клас, така ли ще е?
Ако някой пък се тревожи, че руският език ще проникне чрез църквата, нека припомним какво казва самият Иван Вазов – "руският език е три четвърти старобългарски".
Ако има опасения, че в учебниците ще проникне руска пропаганда, то нека се прецизират тези учебници, а не заради бълхата да горим юргана.
Какво ще стане с "малките" религии
Пиша това, защото противниците на тезата срещу вероучението са били в годините хора с достойни и ясни позиции против всякаква форма на диктатура и комунистически прояви, против нападателната политика на Русия с военни и "мирни" средства. Логично е точно те да са за обучението по религия в училище като носители в мнозинството си на консервативни ценности. Но точно те се обявяват против.
Снимка: БГНЕС
И то е заради страха от Русия, че чрез религията ще проникне в детските умове. Това е заявено на повърхността на проблема, но аз допускам и друго – и то е, че има опасение да не се пренебрегват религии, изповядвани от малки групи хора у нас – католицизъм, юдеизъм и др. Което, съгласете се, е една либерална постановка, която те защитават.
По въпроса за това дали с въвеждането на вероучение няма да бъдат пренебрегнати други религии, ще припомним, че двете най-многобройни общности у нас са на християните и на мюсюлманите. Дори по време на Османското владичество (да уточня, че този термин използва Захари Стоянов, за да не изместим спора към робството), в българските училища се е изучавало християнско вероучение.
А що се отнася до по-малките религиозни общности, те имат свои религиозни форми на общуване, които при това са добре финансово обезпечени.
При възпитание в морални ценности, каквито вероучението би се опитало да постигне, много по-трудно ще е проникването на сектите сред младите хора, защото те се превръщат в жертви на сектите именно заради търсенето на нравствени опори.
Патриархът-русофил не е вярата
Чуха се и аргументи, че църквата не може да бъде морален критерий, след като новият патриарх се обяви в защита на Русия за войната срещу Украйна. Напълно съм съгласна, че тази постановка няма нищо общо с християнските ценности.
Русия е агресор и това е ясно и за децата в първи клас, които все още не учат вероучение. Но какво общо има постановката на новия патриарх с вярата на стотиците обикновени свещеници, които всеки ден извършват богослужения, с вярата на милионите християни в България, които се тълпят пред църквите и с часове чакат да влязат, за да запалят свещи пред иконите?
Хайде заради наш Илия да не намразваме Свети Илия.
Още: Нов учебен предмет "Добродетели и религии": С ролеви игри МОН ще спира езика на омразата
През социализма се кръщавахме тайно
Пиша го така ясно и популярно, за да съм сигурна, че ще бъда правилно разбрана. По време на Османското владичество църквите и манастирите са били събаряни и опожарявани, но вярата е останала.
Останали са да ни пазят и мощите на светците от онова време. По времето на комунизма църквата беше узурпирана от атеистите-функционери и от репресивния апарат на Държавна сигурност, но вярата остана жива у българите. И децата се кръщаваха кога тайно, кога явно. Аз самата през комунизма, още като студентка, съм кръщавала хора.
Така че нека не бъркаме конюнктурата с вярата. Нека не пречим на това добро намерение на правителството (което заедно с въвеждането на еврото е единствената явно положителна цел) да направи достъпно вероучението за децата. Защото е много по-добре да им бъдат отворени очите за вярата, за църковните тайнства, отколкото в по-късни години да се лутат и сами да търсят вярата, както мнозина от моето поколение.
Колко струва религията
Моите десни съмишленици и либерали повдигат въпроса колко милиона щяла да припечели църквата и колко пари щели да отидат от държания бюджет за учебници по вероучение, кой щял да преподава, защото нямало подготвени учители.
Сумата е пренебрежимо малка на фона на дългосрочните ползи. А по въпроса за преподавателите – все отнякъде трябва да се започне, докато се създадат оправомощени преподаватели.
Но първо трябва да се започне! Сигурно ще има непрецизирани текстове в учебниците в началото – било от недоглеждане, било от користни пропагандни намерения, но и това ще се изглади.
Още: Учениците да учат религия в "Исторически парк" - скандалите и важното в мрежата на 8 април
Чудо по време на ковид
Ще си позволя нещо лично, за да кажа колко е важна вярата и колко силни са църковните тайнства в трудни периоди. По време на ковид пандемията, в началото ѝ, се оказах в Молдова, където преподавах в Тараклийския университет българска литература.
Още нямаше ваксини, а беше дошъл Великден и хората се бяха събрали в църквата "Св. Георги" – ремонтирана, реставрирана и постлана с домашно тъкани черги. Служеше млад свещеник, завършил Духовната академия в България.
Още: Да се изучава ли религия в училище? Проучване
Пред мен имаше повече от 200 души, които чакаха за причастие. Всички, включително и аз след всички тях, взехме причастие, както е редно, с една лъжичка. Нито аз, нито някой от хората, които познавах, никой не се разболя от ковид.
Всеки образован човек днес знае колко важна е вярата, колко са силни църковните тайнства. Когато питали един учен дали вярва Бог, той отговарял: Разбира се, аз съм учен. Защото именно учените в своите изследвания стигат до един предел, от който нататък нямат обяснение с емпиричните понятия.
Още: Възраждане на езичеството: Все повече хора са с нетрадиционни вярвания
Затова нека отворим вратата на децата към вярата и към Бога! Всичко останало е конюнктура, която утре ще бъде забравена.
Авторката Мариана Кирова е журналист и писател, доктор по българска литература. Работи в Националния литературен музей. Преподавала е българска литература в СУ “Св. Климент Охридски“ и в Тараклийския университет “Св. Григорий Цамблак“ в Република Молдова.
Снимка: Личен арив