В района на Кавказ си задават въпроса има ли рискове замразеният конфликт в Карабах в близко бъдеще да заприлича на размразения Идлиб, където руснаци и турци се споразумяха, но местни противоборстващи сили не спират опитите да продължат войната до победен край.
Още: Завръщане към Студената война: Путин рискува с Пхенян, за да победи в Украйна
Още: Топ 3 снайперски пушки в армията на САЩ за всички времена
Сравнението на Карабах и Идлиб е не толкова уместно, колкото провокативно, само защото ситуацията привидно напомня Сирия: води се опосредствана война между Русия и Турция като в Идлиб.
В Сирия Москва и Анкара поддържат взаимно враждебни сили, в Идлиб и в Закавказието има джихадисти, при това в НКР те са същите от Идлиб. Там Анкара реши свои проблеми, но и Русия е доволна от тяхното приближаване, даващо възможност за следене и въздействие.
Например известният британски журналист и експерт по Кавказ Томас де Вал очаква границата с Армения да бъде деблокирана – след победата на Азербайджан у Анкара няма формални причини за продължаване на полублокадата.
Още: Позиция: Украйна трябва да бъде поканена да влезе в НАТО
Още: Подли трикове: Как Русия отнема жилищата на собственици в Мариупол (СНИМКИ и ВИДЕО)
Баку е силно заинтересован да навлезе в арменската икономика, което би отслабило руското влияние. Очевидно Ердоган гледа надалеч в бъдещето.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Русия отстъпва на световния оръжеен пазар
Още: Големият проблем за F-16 срещу най-ефективното руско оръжие в Украйна - умните бомби (ВИДЕО)
Руският политолог и изтоковед Олег Гущин счита, че Русия е губеща в ситуацията, а турците по-скоро са спечелили, отколкото загубили. В този контекст Ердоган ще иска омиротворяване на района и ще изведе оцелелите терористи. „Проектът Идлиб” не може да бъде повторен, защото и в Армения, и в Азербайджан има силна държавност със съответните структури.
Проблемът е къде ще бъдат изпратени сирийските наемници. В Идлиб не е най-добрият изход за Турция, защото Ердоган сега прави всичко, за да не създава напрежение в отношенията с Русия.
Във всеки случай взаимоотношенията между руснаците и азербайджанците са много добри. Не на последно място това е постсъветско пространство.
Още: Путин в Пхенян - какво да очаква светът?
Още: Първи бой между роботи в Украйна: Започва нова военна ера (ВИДЕО)
Гущин припомня, че в Идлиб руският контингент контактувал непосредствено с турците, а не непосредствено със сепаратистите, следователно процесите за вземане на решения силно ще се различават.
Автор: Ганчо Каменарски