САЩ и Китай са близко до постигането на важна търговска сделка, с която и двете страни ще смъкнат митата, които вдигнаха заради търговската война.
Още: Завръщане към Студената война: Путин рискува с Пхенян, за да победи в Украйна
Още: Топ 3 снайперски пушки в армията на САЩ за всички времена
Преговорите между държавите постигнаха прогрес и финалното споразумение е близо, твърдят от The Wall Street Journal, като цитират източници и от двете страни.
Сделката ще бъде много добре приета от финансовите пазари, които страдат заради търговския конфликт между двете най-големи икономики.
От вестника твърдят, че миналия месец във Вашингтон двете страни са изгладили различията си, което значи, че официалната сделка може да бъде готова до края на март да е готова, когато американския президент Доналд Тръмп и китайския му колега Си Дзинпин ще се срещнат в Европа.
Още: Позиция: Украйна трябва да бъде поканена да влезе в НАТО
Още: Подли трикове: Как Русия отнема жилищата на собственици в Мариупол (СНИМКИ и ВИДЕО)
Стресът обаче остава, тъй като споразумението може да доведе до сериозно недоволство заради отстъпките предвидени в него.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Русия отстъпва на световния оръжеен пазар
Още: Големият проблем за F-16 срещу най-ефективното руско оръжие в Украйна - умните бомби (ВИДЕО)
Според докладите китайците са се съгласили да намалят митата си и да намалят правилата си за производството за земеделски стоки, химикали и автомобилни продукти.
Китайските преговарящи е трябвало намалят митата си за внос на коли под сегашните 15%, се казва още във вестника.
Този ход отговаря на множеството искания от страна на американския президент за намаляването на търговския дефицит на САЩ с Китай, като Пекин обещава да купува суровини от Америка, включително и природен газ.
Още: Путин в Пхенян - какво да очаква светът?
Още: Първи бой между роботи в Украйна: Започва нова военна ера (ВИДЕО)
Двете страни продължават да преговарят по въпроси, свързани с китайските индустриални политики, които според САЩ дават на местни, и най-вече държавни, компании преимущество.
Миналата седмица американският търговски представител Робърт Лайтйзър заяви, че позицията по отношение на интелектуалната собственост е близо една трета от обема на работния документ в рамките на преговорите от над 100 страници, посочва още в. Wall Street Journal.
По повод на отбелязания напредък при преговорите Тръмп се отказа от ултиматума към КНР за постигане на споразумение не по-късно от началото на март.
Това означава, че заплахата от въвеждането на наказателни мита върху китайския внос на сума 200 млрд. долара за момента е отстранена.