Украинският парад на самоделни бойни машини на пехотата продължава. Най-новата бойна машина на пехотата (БМП) от серията "Направи си сам" във въоръжените сили на Украйна стана от стария верижен влекач MT-ЛБ с нов купол.
В същото време, благодарение на дистанционно управляемия купол БМ-7, МТ-ЛБ може да стане най-тежко въоръженият от всички украински БМП, сглобени в авариен режим.
Куполът на БМ-7, който също е монтиран на украинските колесни бойни машини на пехотата БТР-4, разполага със стабилизирано 30-милиметрово автоматично оръдие. Стрелецът се прицелва дистанционно във видеоизлъчването от корпуса на БМ. Скорострелното оръдие пробива дървета, сгради и дори бетонни стени.
Разбира се, нито един нормален командир няма да изпрати леко защитен "мотоциклет" с 10-милиметрова броня в челна среща с вражески танкове или дори бойни машини на пехотата. Дори добре насочен картечар ще може да направи дупка в MT-ЛБ, ако има възможност.
Маневрен и с бърз огън
Въпреки това стабилизираното автоматично оръдие BM-7 направи БTР-4 едно от най-добрите украински средства за поддръжка на пехотата в хаотични градски боеве, където маневреността и скоростта на огъня - тоест способността за бърз отговор на изненади - понякога са по-важни от бронята. Още: Украинският огнен юмрук: Ключов елемент за украинската контраофанзива (ВИДЕО)
Нищо не може да попречи на MT-ЛБ-БM-7 да се превърне в отлична машина за градски условия. Основното нещо е дори да не се опитвате да се втурнете към него през минно поле или предварително насочена зона за унищожаване от артилерия: „тракторът” просто не може да защити тримата члена на екипажа, а да не говорим за десетте пътници.
Украинците вече използват резервни шасита MT-ЛБ, които украинската индустрия произвежда масово от 70-те до началото на 2000-те години, и това красноречиво говори за нуждите на Киев в продължителния конфликт.
Всеки говори за танкове, но ролята на БМП е не по-малка. При дългоочакваното украинско контранастъпление на юг става все по-ясно, че самата гъстота на отбранителните укрепления по близо хилядакилометровия фронт на практика не позволява бързи и далечни маневри и от двете страни.
Поради това настъпващите сили се придвижват бавно, а пехотата често се движи пеша, придружена от техника, като се старае да не пропусне и най-малката пролука във вражеските позиции. Ето защо през лятото на 2023 г. дори победа на бойното поле води само до напредване не повече от няколкостотин метра.
Най-често това е пехотен бой. Затова най-търсени са бойни средства във формат БМП, които поддържат пехотата по най-директния начин. Такъв звяр не са очаквали: Украински робот ще преследва руснаците на фронта (ВИДЕО)
По тази причина Украйна поиска само 300 танка западно производство (от които досега бяха обещани 240), но с готовност прие подарък от около 2000 бойни машини на пехотата и тежко въоръжени бронетранспортьори - включително 350 от най-добрите американски верижни М-2 и колесни Strykers, 100 немски Marder и поне 50 шведски CV90, пише Forbes.
Колкото повече, толкова по-добре
Украинските сили се нуждаят от всякакви налични БМП. И колкото повече имат, толкова по-добре.
По огнева мощ МТ-ЛБ-БМ-7 превъзхожда предишната украинска БМП на базата на МТ-ЛБ: нейният дистанционно управляем купол е оборудван с 14,7 мм тежка картечница, но въпреки цялата си мощ не може да се нарече „градска резачка” като 30 мм автоматично оръдие.
Колко MT-ЛБ-БM-7 могат да произведат украинците зависи повече от купола, отколкото от корпуса. Складовете в цялата страна могат да съберат стотици, ако не и хиляди, неизползвани корпуси. Но куполите BM-7 са много по-малко на брой.
Но вече е очевидно, че украинската индустрия пести от всичко, за да произведе колкото се може повече МТ-ЛБ-БМ-7 и то възможно най-бързо. Ако куполът на БTР-4 все още има противотанкова ракетна установка, то MT-ЛБ няма.
Превод: Ганчо Каменарски