За първи път Вашингтон и Анкара допуснаха възможността да се прекъснат съюзническите отношения в рамките на НАТО, ако конфликтът с придобиването на руските С-400 не бъде разрешен. Вицепрезидентите на Съединените щати и Турция Майк Пенс и Фуат Октай размениха съобщения от този вид в Twitter. Турските и руските експерти, интервюирани от руското издание „Комерсант“, са сигурни, че какъвто и да е изходът от конфликта, възможността за оттегляне на Турция от алианса не е възможна.
Още: Завръщане към Студената война: Путин рискува с Пхенян, за да победи в Украйна
Още: Топ 3 снайперски пушки в армията на САЩ за всички времена
„Турция трябва да избере. Желае ли тя да остане най-важният партньор в най-успешния военен съюз в историята или да изложи на риск сигурността на това партньорство, като взема такива безразсъдни решения, които подкопават нашия съюз?“ написа вицепрезидентът на САЩ Майк Пенс, имайки предвид закупуването на руските зенитни системи С-400 от Анкара, допълва агенция Фокус.
Отговорът на нападките от страна на Майк Пенс последва час по-късно. „САЩ трябва да изберат. Те искат ли да поддържат съюза с Турция или да изложат нашето приятелство на риск, обединявайки войски с терористи, за да подкопаят защитата на съюзник в НАТО срещу враговете му?“, написа турският вицепрезидент Фуат Октай в Twitter. Под врагове Фуат Октай е имал предвид кюрдските подразделения на партията „Демократичен съюз“ (PYD), които получават подкрепа от САЩ. Според турските власти тази организация е свързана с Кюрдската работническа партия, която те считат за терористична организация.
Отбелязваме, че още преди тази размяна на реплики въпросът за запазването на съюзническите отношения между Вашингтон и Анкара беше повдигнат от постоянния представител на САЩ в алианса Кей Бейли Хътчисън. „Искаме Турция да остане в алианса, но те не трябва да имат руската система на тяхна територия“, каза тя. Тя не отговори на въпроса може ли Турция да бъде изключена от НАТО.
Още: Позиция: Украйна трябва да бъде поканена да влезе в НАТО
Още: Подли трикове: Как Русия отнема жилищата на собственици в Мариупол (СНИМКИ и ВИДЕО)
Турски експерти, които участват в дискусионния клуб „Валдай“, недвусмислено отговориха на въпроса. И отговорът им беше отрицателен. „НАТО е организация, която има свои институции, а Турция има право на вето в нея“, припомни на Хасан Ялчин, директор на Центъра за стратегически проучвания на SETA (Анкара). „ И Съединените щати не могат да решат дали Турция е член на НАТО или не“.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Русия отстъпва на световния оръжеен пазар
Още: Големият проблем за F-16 срещу най-ефективното руско оръжие в Украйна - умните бомби (ВИДЕО)
Друг експерт от центъра SETA, Енес Байракли, също отбеляза, че механизъм за изключване на Турция от НАТО просто не съществува. Всъщност, той вярва, че САЩ нямат желание за това. „Цената на подобен ход ще бъде твърде висока“, каза той. „Турция не може да бъде заменена от никого и това ще бъде геополитическо земетресение. Ако Турция напусне НАТО, това ще бъде напълно различна НАТО“.
Според Тимур Ахметов, експерт от Руския съвет по международни въпроси (RIAC), който живее в Анкара, разговорите за евентуалното оттегляне на Турция от НАТО не са нищо повече от реторически прийом. Като възможно решение Ахметов на свой ред допуска направата на компромис. „Турция все още може да закупи комплексите, да ги достави на базата на предполагаемото разполагане, но в крайна сметка никога да не ги разгръща“, каза той в интервю за „Комерсант“. „Така комплексите ще бъдат държани в готовност в случай на ракетна заплаха, но всъщност няма да бъдат използвани срещу американска техника, от което се страхуват във Вашингтон. Но Турция винаги ще има лост за натиск върху Съединените щати в бъдеще, за което Анкара ще бъде много доволна“.