Евентуален изход на Великобритания от Европейския съюз (Brexit) с надежди за вдъхновени от примера на Норвегия взаимоотношения с Блока може всъщност да оставят Обединеното кралство с истински дефицит на демокрация и от гледна точка на британците един по-малко атрактивен Съюз. Това смята Йонас Хелзет, директор на Bellona Eurora, политическото звено на еко ориентираната фондация Bellona, в коментар за EurActiv.
Въпреки че миналия октомври британският премиер Дейвид Камерън, изключи като възможност норвежкия пример, тази опция постоянно се цитира от стоящите зад кампанията за напускане Европейския съюз като атрактивна възможност на европейско членство. На база на опита си като съветник на Норвержката мисия в ЕС, Хелзет споделя мнението си по въпроса, като заявява, че подобно стечение на обстоятелствата ще бъде не само против интересите на Великобритания, но и против всеки, който иска по-гъвкава и отворена Европа.
Норвегия – член на ЕС без право на глас – истински дефицит на демокрация
Да, Норвегия е богата и сама се справя доста добре. Затова не е изненадващо, че моделът на взаимоотношенията с ЕС изглежда атрактивен за други, казва експертът. Във Великобритания както и в Норвегия често хората се фокусират върху „демократичния дефицит“ на ЕС. Норвегия има достъп до единния пазар на ЕС, но на цената на голяма демократична липса.
Но какъв е проблемът и защо норвежкият модел по-скоро би разочаровал британците може да прочетете в Expert.bg.