Алексис Ципрас е най-дълго управлявалият най-млад премиер на Гърция през последните 150 години. След зашеметяващия политически обрат през 2015 г. той намери сили да осъществи изисканите от кредиторите на страната непопулярни мерки за съкращения и строги икономии.
Още: Завръщане към Студената война: Путин рискува с Пхенян, за да победи в Украйна
Още: Топ 3 снайперски пушки в армията на САЩ за всички времена
През четирите години управление неговото правителство се стреми да се бори с бедността и предприе някои реформи в областта на правосъдието, с цел доближаване на Гърция до нейните европейски партньори.
В неделя в Гърция предстоят извънредни парламентарни избори. Ето обобщение на основните теми, белязали четиригодишното управление на Ципрас.
Икономически постижения
Още: Позиция: Украйна трябва да бъде поканена да влезе в НАТО
Още: Подли трикове: Как Русия отнема жилищата на собственици в Мариупол (СНИМКИ и ВИДЕО)
Лявото правителство на Сириза през 2015 г. взе редица погрешни решения под влиянието на тогавашния финансов министър Янис Варуфакис, довели до злополучна конфронтация с кредиторите.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Русия отстъпва на световния оръжеен пазар
Още: Големият проблем за F-16 срещу най-ефективното руско оръжие в Украйна - умните бомби (ВИДЕО)
През последните четири години Сириза рязко повиши данъците, за да формира искания от кредиторите фискален излишък. В същото време популяризира програми за преразпределяне на доходите, за да помогне на бедните при плащането на наемите сметките за електричество и храната в училищата.
Икономиката излезе от рецесията, а безработицата спадна от близо 26%, когато Сириза пое властта, до 18% през тази година.
Сделката за Северна Македония
Още: Путин в Пхенян - какво да очаква светът?
Още: Първи бой между роботи в Украйна: Започва нова военна ера (ВИДЕО)
След икономическите постижения Ципрас се гордее изключително с постигнатия пробив и решаването на 27-годишния спор за името на Македония.
През юни 2018 г. Алексис Ципрас и неговият македонски колега Зоран Заев подписаха трудно договорено споразумение, което добави "Северна" към името на Македония, за да се отличава от граничещата с Гърция провинция.
Подписването на договора доведе до номиниране на двамата лидери за Нобелова награда за мир през 2019 г. Успехът не бе отчетен подобаващо от малката националистическа партия в коалиционното правителство на Ципрас и отслаби влиянието на управляващите в северната част на Гърция.
Граждански съюзи
Ципрас е най-младият министър-председател на Гърция през последните 150 години, обявил се открито за атеист и прилагащ реформи в областта на равните права на гражданите.
Скоро след като поема управлението на страната през 2015 г., Ципрас разшири правата на еднополовите двойки, които живеят заедно. По-късно бяха предоставени и заместващи родителски права.
За първи път се предостави правото на транссексуалните хора да определят избрания от тях пол, който да бъде вписан в официални документи.
Отношенията между църквата и държавата
Ципрас има по-малко успехи в опит да отслаби съществуващите връзки между държавата и силната Гръцка православна църква (ГПЦ).
През ноември той и главата на църквата архиепископ Йеронимос обявиха за изготвен предварителен договор, касаещ промяна в начина на заплащане на духовните лица. Светската власт и църквата ще обсъждат съвместно спорните теми по този въпрос.
Няколко месеца по-късно споразумението отпадна, след като Йеронимос бе отхвърлен от Светия Синод - ръководния орган на Гръцката православна църква.
По-рано Ципрас разгневи ГПЦ с плановете си да промени конституцията, според която гръцката държава да бъде определена като "религиозно неутрална", като същевременно позволи на държавните служители да полагат нерелигиозна клетва. Самият Ципрас е първият гръцки премиер, който при избирането си полага политическа клетва.
Канабис
Правителството на Ципрас легализира през 2017 г. употребата на канабис за медицински цели. Година по-късно решението бе последвано от издаване на лицензии за отглеждане и обработка на медицински канабис.
Трагедии от пожари и наводнения
Разразилият се през юли 2018 г. пожар в Мати, близо до Атина е вероятно едно от най-тежките бедствия през периода на управление на Ципрас. Вследствие на пожара загинаха 102 души. Друго трагично събитие е наводнението в Мандра в покрайнините на столицата, отнело живота на 23-ма човека.
Правителството се опитва частично да прехвърли вината за тези трагедии върху тежките климатични условия и лошото планиране. Въпреки това гражданите са на мнение, че вина за случилото се носят държавните агенции.
------------
Джон Хадулис, Агенция AFP, превод: БГНЕС.