Нещата за Украйна на фронта не вървят по план, а съдбата на украинската армия е под въпрос. Ако въоръженият конфликт продължи и не бъде намерено мирно решение, рискът за Украйна е голям. Бившият ръководител на чешкото разузнаване и настоящ консултант по сигурността Андор Шандор пише това за чешкото издание iDNES.cz.
Още: Завръщане към Студената война: Путин рискува с Пхенян, за да победи в Украйна
Още: Топ 3 снайперски пушки в армията на САЩ за всички времена
Положението на украинската армия е много тежко и вече никой, включително и нейното командване, не крие това. Почти по цялата дължина на фронта, който е повече от 1000 километра, се води жестока война на изтощение, а на места руснаците преминават в настъпление и постигат тактически успехи. Още: Точка, тире, точка: Защо "великата" руската армия все още използва морзов код?
"Количество, не качество"
От началото на войната Запада изпраща всичко необходимо на Украйна, но твърде малко и твърде късно. Критиките в това отношение обаче са само отчасти оправдани. Обективно погледнато тази ситуация е следствие от дългогодишната концепция за въоръжаване на армиите на страните от НАТО, като не се изключват и САЩ.
Оказва се обаче, че залогът върху качеството губи в сравнение с дългогодишната съветска, а след това и руска стратегия, която акцентира върху количеството оръжие. Руснаците също разработват най-модерни технологии, но те рядко ще се видят на бойното поле в Украйна.
Още: Позиция: Украйна трябва да бъде поканена да влезе в НАТО
Още: Подли трикове: Как Русия отнема жилищата на собственици в Мариупол (СНИМКИ и ВИДЕО)
От началото на руската агресия многократно сме наблюдавали краткотрайна наслада от ефективността на високотехнологичните оръжия, които Украйна постепенно получава от американците, британците, французите и след това от германците. Например отлични американски системи за залпов огън HIMARS или турските дронове "Байрактар" и така нататък. Всеки път руснаците намират ефективна защита срещу тези оръжия. Същото ще се случи и с дългоочакваните тактически балистични ракети ATACMS, които Киев най-накрая получи. Затова украинците се опитват да ги използват бързо, преди Русия да намали ефективността им сериозно. Още: "Електронна битка": Дори САЩ имат какво да научат от войната в Украйна
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Русия отстъпва на световния оръжеен пазар
Още: Големият проблем за F-16 срещу най-ефективното руско оръжие в Украйна - умните бомби (ВИДЕО)
Убеждението, че закъснялата доставка на F-16 ще осигури обрат е толкова наивно, колкото и вярването, че руснаците няма да направят нищо, за да намалят бойната им ефективност. В края на краищата германският Вермахт на Източния фронт вече се сблъска с този руски подход към въоръжението. Висококачествените немски танкове нямаха шанс срещу по-лесните за експлоатация и поддръжка, но по-многобройни руски танкове Т-34.
Можем да се смеем на това как руснаците, поради значителни загуби, изнасят старо оборудване от складове, предназначено специално за изтощителни и дългосрочни въоръжени конфликти. Но изглежда, че подходът работи за постигане на техните цели.
Още: Путин в Пхенян - какво да очаква светът?
Още: Първи бой между роботи в Украйна: Започва нова военна ера (ВИДЕО)
Друго много съществено предимство на многобройните стари оръжия в Украйна е, че руските войски, попълнени с хора от резерва и мобилизирани, могат да използват тази техника по-лесно от своите противници - много от тях с нея са отслужили своята задължителна военна служба. За съжаление в света са останали малко държави, които имат стара военна техника и са готови да я прехвърлят в Украйна. Още: Politico: Краят в Украйна идва - решителната битка започна с Харковска област
За използване на такива комплекси като Patriot, ATACMS и други може да са необходими западни инструктори. Но когато става въпрос за танкове, бойни машини на пехотата, артилерия и други системи, не е възможно да се разчита на западни кадри. В противен случай Запада ще трябва директно да влезе във войната. Освен това малко хора говорят за това колко трудно е да се осигури логистична поддръжка на различни видове бойни бронирани машини от западните държави.
Лош финал за Украйна?
Миналогодишната контраофанзива, която се провали, беше започната от главнокомандващия украинската армия генерал Валерий Залужни в съответствие със западните стандарти и скоро след като не успя да пробие руската отбрана, той премина към по-старата доктрина на съветската армия, но въпреки това за съжаление не постигна успех. Всичко това ясно показва границите на това, което можем да направим за Украйна.
Украинците не винаги са в неравностойно положение. Обаче всички предишни техни безспорни успехи като например унищожаването на корабите на руския Черноморски флот ще имат минимално влияние на фронта. Легитимните и очевидно болезнени атаки в руския тил, предимно с безпилотни средства, ще увеличат агресивността на руските удари срещу гражданската инфраструктура на Украйна, особено когато тя е в състояние да защити ефективно само въздушното пространство над Киев, пише още Шандор за iDNES.cz.
Смяната като министъра на отбраната на Руската федерация и повишението на Сергей Шойгу в председател на Съвета за сигурност на Руската федерация потвърждават, че той все още се ползва с доверието на Путин, включително по въпросите на настоящата война и свързаните с нея цели, които руската армия иска да постигне в Украйна. Още: Американска класация: Топ 5 на съвременните танкове (ВИДЕО)
Сегашната ситуация на фронта предполага, че ако войната продължи и не бъде намерено мирно решение, Украйна рискува да завърши много зле.
Автор: Андор Шандор
Превод: Ганчо Каменарски