Тежестта на наказанието трябва да е решаваща. Всяка една условна присъда на пътни рецидивисти, на хора, които се дрогират, пият, карат без книжка, означава още жертви на пътя. Подигравка е да слушаме как се хвалят, че са намалили броя на затворниците. Дори и чистото съдебно минало е рядкост при такива случай. Едни конкретни групи маргинали убиват по пътя. Не убиват учителите, лекарите. Убиват неграмотни, с изпържени мозъци от наркотиците, деца от богати семейства. Това е една много осезаема група. Това каза Нинелла Върбанова от Сдружение „Ангели на пътя“ в ефира на БНТ относно тежките катастрофи на пътя и бавното правосъдие.
ОЩЕ: „Виновникът не е един“: Бащата на Сияна с писмо до Сарафов
По думите й законите в България така са направени, че дори бедни убийци, без връзки, се измъкват както богатите. „Оставени са не вратички, а цели порти. Знаем за убийци, които са давали подкупи по цялата верига“, каза тя.
Няма лаборатории
Относно бавните резултати от кръвните проби при инцидент на пътя, Върбанова обясни, че в продължение на десетилетия само 3 лаборатории в България правят кръвни тестове.
ОЩЕ: Шофьор уби 12-годишно момиче на тротоара
"Само във ВМА през 2023 г. бяха натрупани над 900 проби, при капацитет за обработка от 50 проби. В резултат на наши и други усилия беше открита още една лаборатория, а бяха обещани още 4. Една лаборатория струва до 2 млн. лв. Да няма тези лаборатории е престъпление", категорична бе тя.