Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Японски анализ: Кой ще победи в новата Студена война между САЩ и Русия?

02 август 2022, 07:30 часа • 12621 прочитания

Още от самото начало войната в Украйна се превърна в глобален конфликт. Засега военните действия са локални, но противопоставянето на Запада, воден от САЩ и Русия има планетарни измерения. Мнозина вече наричат това Втората студена война - но кой печели и кой ще спечели? Анализ на японското консервативно издание Daily Shincho показва какво мислят в една от най-мощните държави в Азия, а и в света.

Икономическият удар - енергетика е спусъкът

Изминаха пет месеца от началото на руската инвазия в Украйна. Тъй като Русия, една от най-важните що се отнася до енергийни суровини сила в света, е пряк участник в конфликта, това повлияе неимоверно на цените на енергийните източници, което доведе до значително увеличение на глобалната инфлация.

Най-горещата стока е газът. Цените му в Европа започнаха да се покачват в началото на миналата година, но след украинската криза се увеличиха 8 пъти поради несигурността около доставките на синьо гориво от Русия за Европа.

Стремително растящите цени на газа са положителни за настоящата руска икономика, но решението на Европа да спре вноса на газ от Русия не по-късно от 2024 г. е тревожно за Руската федерация в дългосрочен аспект, предупреждава Daily Shincho.

Намирането на алтернативни пазари за петрол, превозван с танкери, е сравнително лесно. Вместо европейски страни, Индия и Китай купуват руски петрол с отстъпка. Ситуацията с газа, който често се транспортира по тръбопроводи, обаче е съвсем различна. В допълнение към трудността при намирането на алтернативи, газопроводите, минаващи от Русия към Европа, могат да се превърнат в проблемни активи в бъдеще (стойността на които е значително намалена поради промени в пазара или социалната среда).

През юни в Европа вносът на LNG (втечнен природен газ) от САЩ надхвърли вноса на газ от Русия за първи път в историята. Руската държавна енергийна корпорация "Газпром" е изправена пред най-тежката си финансова криза от основаването си, тъй като доставките за Европа рязко намаляха.

Междувременно производството на газ в САЩ и износът на LNG се очаква да достигнат рекордни нива тази година. Нарастващите цени удариха американските потребители, но това е шанс за индустрията за шистов газ.

През май търговският дефицит на САЩ спадна с 2,6% на месечна база до 104,41 млрд. долара. Спадът продължава два поредни месеца. Основната причина е, че износът е достигнал рекордни нива. Той се е увеличил с 1,5% спрямо предходния месец и възлиза на 177,1 милиарда долара поради ръста в търсенето на петрол и газ. Особено нарастват обемите на доставките за Европа и Япония. Шистовата революция върна на САЩ статута на енергийна суперсила и благодарение на украинската криза те изпревариха Русия като най-големият износител на енергия в света.

Украинската криза придоби формата на прокси война между САЩ и Русия и все по-често се изразява мнението, че победителят в енергийната война е САЩ, а губещият Русия.

Политическият аспект - стабилизация в Русия и напрежение в САЩ

САЩ и Русия също водят ожесточена дипломатическа борба. Докато Вашингтон, заедно със страните от Г-7, прави всичко възможно да сдържа Русия, Кремъл се стреми да разшири властта си, използвайки БРИКС като лост и изглежда, че се справя по-добре, отколкото се смяташе досега.

Сега често се отбелязва, че е започнала нова студена война между Съединените щати и Русия и най-големият фактор, който ще определи нейния изход, ще бъде вътрешната политическа стабилност.

В началото на руската инвазия в Украйна имаше вълна от информация за политически промени в Русия или здравословни проблеми на руския президент Владимир Путин, но напоследък тези съобщения избледняха. Рейтингът на ръководителя на Русия е над 80%, което е по-високо от преди конфликта в Украйна. Руснаците са търпеливи, дори когато животът им стане по-труден. Те са склонни да се обединяват зад силни лидери и искат Путин да продължи работата, която започна в Украйна, въпреки критиките и натиска от Запада. Руският лидер също така изглежда успя да укрепи своята администрация, предотвратявайки прекомерната конфронтация и държейки своите протежета под контрол.

В рязък контраст със стабилността на управлението на Путин, хаосът във вътрешните работи на САЩ е просто невероятен. Рейтингът на одобрение на американския президент Джо Байдън е най-ниският за всички времена от 38%, а повече от 70% от населението не иска той да бъде преизбран. Удовлетворението на гласоподавателите в САЩ от Конгреса и президента е с повече от 10% под средната стойност от 1974 г. насам, според проучване на Gallup.

Гражданска война в САЩ - абсурд или не чак толкова?

Съдебната система в САЩ, която запази общественото доверие дори на фона на нарастващото недоверие към правителството, сега е изправена пред големи сътресения. Това е така, защото на 24 юни Върховният съд се произнесе срещу правото на аборт.

Проучване на "Ройтерс" показа, че около 60% от американците имат негативно отношение към решението на Върховния съд да отмени решение, признаващо аборта за конституционно право. Това предизвиква социално напрежение в Съединените щати и не е изключено недоверието на американската общественост към правителството да достигне критично ниво. И всичко това се случва, след като всъщност сегашната конфигурация на Върховния съд беше формирана от предишния президент на САЩ - Доналд Тръмп: 33 години по-късно - политическо отмъщение, осъществено чрез Доналд Тръмп*. Тоест, Байдън, който е абсолютен политически противник на Тръмп, сега бере негативите, които би трябвало да оберат Тръмп и републиканците.

В светлината на нарастващите страхове, че САЩ са още по-разделени, отколкото по време на войната във Виетнам, професорът от Катедрата по политически науки в Калифорнийския университета UCLA Барбара Уолтър предупреждава, че рискът от гражданска война в САЩ нараства. През януари тази година тя публикува книгата "Ето как започват гражданските войни". В нея, в резултат на анализа на гражданските войни през последните 30 години, използвайки различни показатели, тя установява, че най-важният фактор е анокрацията. Това е показател доколко демократична или автократична е една държава. Хората в страни, в които демокрацията е в упадък, са много недоволни от правителствата си.

Появиха се социологически проучвания в подкрепа на тезата на Уолтър. Според доклад, публикуван от Чикагския университет на 30 юни, мнозинството от американците казват, че правителството е корумпирано и води политика срещу обикновените хора, докато 28% са отговорили с "да" на въпроса "Мислите ли, че хората ще вдигнат оръжие срещу правителството в близко бъдеще?".

Дали ще има гражданска война в САЩ - едва ли някой би се наел с прогноза, но ако ситуацията със сериозното разделение в страната не се подобри, спечелването на нова студена война с Русия може да се окаже невъзможно.

ОЩЕ: САЩ и Китай - разум в съперничеството или Трета световна война?

Автор: Казухико Фуджи. Консултант в Научноизследователския институт по икономика, търговия и промишленост на Япония. Роден в Нагоя през 1960 г., присъединява се към Министерството на международната търговия и промишлеността на Япония (понастоящем Министерство на икономиката, търговията и промишлеността) през 1984 г. и е командирован в секретариата на кабинета през 2003 г. като информационен анализатор.

Превод: Ганчо Каменарски

Ганчо Каменарски
Ганчо Каменарски Отговорен редактор
Новините днес