Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Гладни сме - Ливанският протест срещу икономическата криза

17 март 2021, 14:05 часа • 1765 прочитания

Възмутени протестиращи се върнаха във вторник по улиците на ливанската столица, блокирайки пътища с горящи гуми и контейнери за боклук. През това време валутата продължи да се срива като достигна най-ниските си нива и финансовата криза в страната се засили, пише „Сабах”.

Протестите се възобновиха след няколко дни на относително спокойствие, докато ливанският паунд продължи да се пада, като се срина до ново дъно от 15 000 за 1 щатски долар на черния пазар.

"Къде са хората? Слезте долу, гладни сме, писна ни!" – скандира един от протестиращите Ахмад Шуман, разочарован от малкия брой хора, участващи в демонстрациите.

В друг квартал в Бейрут малки групи млади мъже, някои от които със скутери, засипват витрините на магазините с камъни и призовават собствениците да затворят в опит за разширяване на общественото възмущение.

Шофьорите се наредиха панически на опашка пред бензиностанциите, страхувайки се от повишаване на цените. Полицията обиколи някои бензиностанции в южната част на Ливан, за да се увери, че никой не трупа запаси от гориво в очакване на повишаване на цените.

Валутата е изгубила 90% от стойността си от октомври 2019 г., когато избухнаха антиправителствените протести, включително над 25% само през последните няколко седмици. Инфлацията и цените на основните стоки скочиха рязко в страната, която внася над 80% от основните си стоки.

Междувременно политиците отказаха да работят заедно за съставяне на ново правителство, което да приложи реформите, необходими за извеждането на нацията от кризата.

Крахът на валутата тласна повече от половината население в бедност. Валутните резерви се изчерпват и пораждат опасения, че централната банка на Ливан няма да може да финансира през следващите седмици субсидии за някои основни суровини, включително гориво.

Депутатите одобриха 200 милиона долара помощ от свиващите се резерви на централната банка за електрическата компания на Ливан. Прехвърлянето трябва да покрие покупките на гориво за следващите няколко седмици, за да се предотврати потъването на страната в тъмнина.

Кризата представлява най-сериозната заплаха за стабилността на Ливан след гражданската война 1975-90. Миналата седмица френският външен министър предупреди, че Ливан изчерпва времето си преди да изпадне в тотален колапс, обвинявайки категорично за това лидерите на страната, чийто отказ да се съберат за съставяне на правителство изостри кризата.

Заместник-говорителят на Държавния департамент на САЩ Джалина Портър заяви , че САЩ са загрижени от събитията в Ливан и очевидното бездействие на ръководството на страната, изправена пред множество продължаващи кризи.

"Политическите лидери на Ливан трябва да оставят настрана своите партийни пристрастия и да сформират правителство, което бързо да приложи критични и отдавна необходими реформи, да възстанови доверието на инвеститорите и да спаси икономиката на страната", каза тя.

Правителството на Ливан подаде оставка през август след силната експлозия в пристанището в Бейрут, при която загинаха 211 души, повече от 6000 бяха ранени и бяха нанесени щети на цели квартали в столицата.

До момента разногласията между президента Мишел Аун, който е съюзник на „Хизбула“, и номинирания за министър-председател Саад Харири, който се противопоставя на тази групировка, забавиха формирането на кабинет. Харири беше избран за поста през октомври.

Още: Ливанците на бунт срещу пандемията и глада 

Спасиана Кирилова
Спасиана Кирилова Отговорен редактор
Новините днес