На фона на избухването на пандемията от коронавирус Швеция стана страна, която избра особен път за борба с COVID-19. Тя не последва примера на много свои европейски съседи и не въведе строги ограничения в жизнената дейност на своите граждани. Резултатът от такъв подход стана удивителна в днешните условия картина: оживени улици, пълни с посетители кафенета и барове, съобщи CNN.
Още: Завръщане към Студената война: Путин рискува с Пхенян, за да победи в Украйна
Още: Топ 3 снайперски пушки в армията на САЩ за всички времена
Децата продължават да ходят на училище, макар горните класове и университетите все пак преминаха на дистанционно обучение. Дребният бизнес не е затворил врати, макар на населението е препоръчано по възможност да работи от домовете си.
Швеция изглежда като бяла врана на фона дори на своите северни съседи, с които има много общи културни, географски и социални черти. Например в средата на март Финландия въведе режим на извънредно положение, затваряйки училищата, забрана за събиране на групи над 10 души. На 11 март Дания стана една от първите страни в Европа, която затвори границите си, магазините, училищата и ресторантите. Приблизително такава е обстановката и в Норвегия.
Същевременно смъртността в Швеция се повиши значително над много други страни, достигайки до 22 души на 100 хиляди души, като за Дания броят е 7 на 100 хиляди, а за Норвегия и Финландия – по-малко от 4.
Още: Позиция: Украйна трябва да бъде поканена да влезе в НАТО
Още: Подли трикове: Как Русия отнема жилищата на собственици в Мариупол (СНИМКИ и ВИДЕО)
Швеция отстъпва по смъртност на Италия и Испания, обаче тези страни притежават някои специфични особености. В Италия например живее по-възрастно население, повече хора пушат, живеят в състава на големи домакинства, където едновременно работят няколко поколения.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Русия отстъпва на световния оръжеен пазар
Още: Големият проблем за F-16 срещу най-ефективното руско оръжие в Украйна - умните бомби (ВИДЕО)
Справка на Actualno.com с данни на американския университет "Джон Хопкинс" показва, че в Швеция са регистрирани 2 462 жертви на коронавируса.
Освен Италия и Испания, още няколко европейски страни имат повече жертви на вируса от Швеция. Това са Великобритания (26 067), Франция (24 087), Белгия (7 501), Германия (6 467), Нидерландия (4 711).
На 28 март 2000 шведски учени подали петиция до правителството с призив „незабавно да се предприемат стъпки по изпълнение на препоръките на СЗО” и настоявайки, че нито една страна не трябва да прави изключение от борбата с коронавируса.
Още: Путин в Пхенян - какво да очаква светът?
Още: Първи бой между роботи в Украйна: Започва нова военна ера (ВИДЕО)
Авторите на петицията отбелязали, че опитите за „създаване на групов имунитет ... имат слаба научна обосновка”. Шведските власти обаче не заявяват подобно намерение.
Професор Ян Алберт от Каролинския институт обаче твърди, че високата смъртност е обусловена от факта, че не е въведена строга изолация. Според него, мнозинството шведски учени „относително спокойно” реагирали на плановете по придобиване на групов имунитет и считат, че подходът може да сработи.
Според прогнози, към 1 май почти 1/3 от шведите в Стокхолм и неговия окръг ще се заразят от коронавирус. Това означава, че ще заболеят над 600 хиляди души, но впоследствие броят е намален на 26%, т.е. малко над 450 хиляди.
Главният епидемиолог на Швеция Андерс Тегнел счита, че неговата страна ще бъде по-устойчива при втората вълна от COVID-19, тъй като от коронавирус ще преболедуват много шведи.
„Успехът или провалът в стратегията на Швеция в борбата с COVID-19 няма да бъде ясен в продължение на още много месеци, обаче докато страните по планетата броят своите умрели и задават въпрос могли ли са да направят повече, за да спрат вируса, светът ще ги следи.”„
Превод: Ганчо Каменарски
Още: НА ЖИВО: Последна информация и всичко за коронавируса, 30 април